1

Téma: Papilio

Na stránce "Jak pěstovat hvězdník" přišel nový zajímavý dotaz od Anny "Jak pěstovat Papilio"

Anna napsala: prosím o radu, jak pěstovat amarilis Papilio. Listy i cibulky pěkně rostou, ale stále nekvetou. Ostatní amarilisy mně kvetou již mnoho let bez problémů. Zkoušela jsem přezimování ve sklepě i na okně - v katalogu je uvedeno, že je stálezelenný. Už se podařilo někomu vypěstovat květ?

Papilio

eda

2

Re: Papilio

Mám Papilio druhým rokem. Nyní by měl kvest ale bohužel, asi již také nevykvete. Nechal jsem ho přes zimu na okně, jen jsem trochu omezil zálivku. Má  pěkné, nové zelené listy, ale květ nikde.

eda

3

Re: Papilio

Chtěl bych se zeptat,kde je psáno o papiliu,že se má pěstovat jinak,když jsem ho koupil s ostatními cibulemi tak to byla cibule bezl istů jako ostatní,první rok kvetla loni nevím a letos zatím nemá nasazeno na květ.Nejlepší se bude zeptat asi na lukonu u Koníčka.

4

Re: Papilio

Odpověď pana Koníčka z Lukonu
Dobrý den,
také neznám důvod proč nekvete, ale amarylisy je třeba uchovávat v teple. Po zatažení by se neměl zalévat až začne znovu rašit.

5

Re: Papilio

tak napiseme panu Konickovi...dnes mi kocour schodil 2 odrudy hvezdniku na zem....navic na jedne byly uz 2 semeniky ac tak sem je dal do vody se stonkem, doufam, ze mi dozraji,byt budou jen ve vode:/

6

Re: Papilio

Nevím jestli je to shodná stránka, kde jsem četl jak se pěstuje Papilio. Např. na tomto odkazu http://www.shieldsgardens.com/amaryllid … pilio.html je stručný popis jaké podmínky má mít k pěstování. Jeden měsíc odpočívá v létě a druhý v zimě. Teplo a vlhko má mít po celý rok a umístění na slunci.

eda

7

Re: Papilio

Zkoušeli jste někdo u Papilia při přesazování neporušit kořenový bal a pouze zvětšovat velikost květináče? Myslím že se na toto téma na zahraničních fórech dosti diskutovalo. Velice kvalitní příspěvky posílal do diskusí Hans-Werner (Haweha), německý biolog a odborník na pěstování hvězdníků.  Hans by nám určitě poradil proč naše Papilia nekvetou. Sám pěstuje hvězdníky doma při umělém světle a různé odrůdy s Papiliem i kříží. Škoda, že jsou jazykové bariery. Je to k zlosti. Doma se nic člověk nedoví. ac

eda

8

Re: Papilio

Je to známé americké fórum http://forums.gardenweb.com/forums/amar … ppeastrum/
a ještě http://www.landspro.com/forums/forumdis … forumid=24
Jeho příspěvky poměrně lehce najdeš, protože jich tam má velké množství. Stačí zadat v search "haweha".

eda

9

Re: Papilio

Právě nyní začaly růst po přibližně  3 měsících odpočinku nové lístky u mého Papilia.  Dal si pauzu, i když jsem ho stále zaléval. Pět listů již má od loňského roku. Tak jsem zvědav, jak bude nadále pokračovat ve vegetaci. Rostlinu mám trvale umístěnou na jižní straně v plném slunci za okenním sklem. Sluníčka má až dost.

eda

10

Re: Papilio

Za dva měsíce vyrostly mému Papiliu nových 5 listů a naráz téměř ze dne na den přestal růst. Všechny listy postupně žloutnou a zasychají. Schnou i nejmladší ještě nevyrostlé středové lístky. Vypadá to, že to zavinilo několik horkých a slunečných dnů, kdy teplota dosahovala 30 stupňů. Přestože ostatní hvězdníky umístěné na stejném jižním okně pokračují vesele v růstu, jen Papilio skončil. Vypadá to, že je hodně citlivý na změny teploty. Takto asi kvést nebude. Jak se daří ostatním s pěstováním Papilia?  ac

eda

11

Re: Papilio

eda napsal:

Za dva měsíce vyrostly mému Papiliu nových 5 listů a naráz téměř ze dne na den přestal růst. Všechny listy postupně žloutnou a zasychají. Schnou i nejmladší ještě nevyrostlé středové lístky. Vypadá to, že to zavinilo několik horkých a slunečných dnů, kdy teplota dosahovala 30 stupňů. Přestože ostatní hvězdníky umístěné na stejném jižním okně pokračují vesele v růstu, jen Papilio skončil. Vypadá to, že je hodně citlivý na změny teploty. Takto asi kvést nebude. Jak se daří ostatním s pěstováním Papilia?  ac

Před týdnem jsem ho přestal na měsíc zalévat,uvidím jak dopadne po roční přestávce.Ivan

12

Re: Papilio

Já jsem Papilio zaléval nepřetržitě. Mohl vydržet ještě chvíli při vegetaci. Mrzí mě, že přestal předčasně růst, ale nedá se nic dělat.  Možná někomu vykvete a bude tak dobrý, že pošle příspěvek s návodem jak to dokázal.

eda

13

Re: Papilio

Dal jsem mu asi měsíc bez zálivky a po návratu z dovolené mi roste 5 nových listů tak uvidím co dál.

14

Re: Papilio

Zdravím všechny pěstitele těch krásných rostlin-amarylisů.Jmenuji se Karel a protože jsme určitě slušní lidé a jde nám o dobré úmysly,prosím o vzájemné tykání.Amarylisy pěstuji dlouho,ale větší úspěchy mám až posledních 5 let.Mám 28 cibulí,ale většina je bezejmených bílých, červenobílých nebo červených koupených před lety v prodejnách květin.Poslední roky jsem nakupoval u Bakker-cz.com.Ceny jsou ale hodně vysoko,např.Papilio za 405Kč.Koupil jsem ho loni na podzim v soupravě s Minervou a Limonou za 719 Kč.Papilio mělo jen 22cm obvod.Kupodivu vykvetlo letos v dubnu jen dvěma nicmoc květy.Snad to bude příští rok lepší.Mám i fotky,ale neumím je k textu přidat,nám starým už to s počítačem tak nejde.Mohl bych je poslat mailem Edovi a on už by to zvládl.Rostliny pěstuji tak,že po odkvětu je přendám s balem do větších pastových nádob(kýble,30l kanystr bez odříznuté stěny,50l zkrácený sud)a už s částečně narostlými listy je dám na plochou střechu s 1,3m vysokým ochozem.Bohužel většina listů vezme za své,protože nemají po celý den ani vteřinu stín.Ale vždy se s tím vyrovnají,listy narostou nové a cibule se zvětšují,až deformují kýbl a padá zem ven.Hnojím každý týden Kristalonem plod a květ.Na radu prodavčky květin,které každý rok přirůstá na cykas na zasklené lodžii 8 listů.Poradila mi,abych dával minimálně jednou tolik hnojiva,než je doporučeno.Dělám to tak i s jinými květinami,které mám, bez ztrát.Do 2l pet lahve dám polovinu odměrky,do 6l konve skoro dvě plné.Papilio je mezi ostatními a má 9 listů výrazně tmavší barvy než ostatní.Tak se těším na jaro.Má tam i jednu malou cibulku.Rád bych si koupil některé další cibule,ale s tím nákupem u Bakkera končím,kdyby někdo někde nakupoval,rád se přidám,bude poštovné na půl.Tak hnojte,hnojte a hnojte,ať vám krásně narostou a pak kvetou.         
                                   Karel

15

Re: Papilio

Jsem to ale kuba,vždyť jsem nedokončil celý pěstitelský rok.Po půlročním smažení na střeše,někdy začátkem října,přestanu zalévat a nádoby přemístím do budovy.Po proschnutí přichází nejtěžší část a to vyndat cibule z nádob.Někdy jsou tak na sebe natlačené,že jsou ve tvaru čtverce,zvlášť ty malé,které hodně narostou.Očistím kořeny,odříznu listy a dám ja všechny do velké krabice z kartonu jednu vedle druhé a dám je do místnosti,kde je 10-15st.Na začátku března už některé raší,tak je postupně sázím jednotlivě do květináčů a nechám je na jižním parapetu vykvést.Po odkvětu už vše víte z mého prvního příspěvku.Ahoj  Karel

16

Re: Papilio

Vítám nové uživatele fóra, Karla i Richarda.
Papilio jsem kupoval u zásilkové firmy "Sieberz" již loňského roku na jaře. To stál 270Kč + poštovné tj. celkem 419Kč. Pravě jsem obdržel nový katalog od této firmy a opět ho nabízejí, ale již za 294 Kč. Kdo má zájem, může si ho objednat. Věřím, že od této firmy přijde opravdu Papilio. Nabízí totiž jen dva hvězdníky a to každý rok stejné.
Rád slyším od Karla, že je možné pěstovat hvězdníky na plném slunci, i když počáteční změnu hůře snáší, časem se ale se sluníčkem vyrovnají. Některé pěstuji za okenním sklem na jižní straně, kde slunce svítí po celý den a někdy se divím, že můžou takový sluneční žár vydržet.  Četl jsem již několik názorů, že hvězdníky potřebují dostatek slunce, aby dobře kvetly. Snad je to pravda. Snažím se jim slunce dopřát a z vlastní zkušenosti, nemám co se týče kvetení s hvězdníky žádné problémy.
Na začátku srpna jsem psal, že mě Papilio zasychá, ale nastala změna, opět začal růst. Zjistil jsem příčinu zasychaní, byly to třásněnky, které způsobily žloutnutí, zasychání  listů a červené skvrny (poškození vypadá jako červená spála). Po postřiku insekticidem jsou nové přírůstky listů úplně čisté, bez jediné skvrnky a poškození. Nesprávně jsem určil, že příčinou zasychání je sluneční žár a předpokládaná doba odpočinku v letním čase.  Nemám tento hvězdník zatím na plném slunci, než se úplně vzpamatuje, ale až nebudou takové vedra, určitě tuto rostlinu na sluníčko umístím. Velice mě zajímá jak dopadne Ivan s pěstováním Papilia. Měsíční pauza v letních měsících bez zalévání, může být správná volba.

eda

17

Re: Papilio

Zdravím všechny v novém roce.
Palilio mě udělal k novému roku radost.  :lol: Z boku mezi listy vyrůstá poupátko, tak možná, když se nic zvláštního nepřihodí, bude přeci jen kvést. Minulý rok nevykvetl.

http://hippeastrum.wz.cz/foto/2009/38-4-PapilioButterfly-forum.jpg

eda

18

Re: Papilio

Blahopřeji Vám k papiliu,vypadá že bez problémů pokvete.Já si ho minulý rok pořídila a vykvetl mi pouze červený,takže zese jen obyčejný amarylis.Budu Vám držet palce ....

19

Re: Papilio

Děkuji všem za přání, běžím honem změřit obvod cibule a je to 24cm. Počet listů je 7. Celý rok byl na stejném místě za oknem na jižní straně. Horka si užil hodně. Pouze jsem zastínil květináč proti sluníčku, aby nebyl příliš rozpálený. Na jaře jsem nepřesazoval. 

Helenu také vítám na fóru. Škoda, že Vás někdo napálil s Papiliem a místo toho Vám dal jen červený hvězdník. To bych asi skřípal zuby a proklínal prodejce. Papilio není zrovna nejlevnější. Tyhle záměny jsou časté a někdy asi úmyslné. an

eda

20

Re: Papilio

Také všem přeji šťastný nový rok!!
Z pohledu pěstitelského u mě též jako u Edy začal u Papilia (tedy alespoň doufám, že to bude on:D) Mám ho druhým rokem, je to takový nedochůdče. Loni samozřejmě nekvetl, měl jen tři listy. Polepšil si pouze o jeden. Takže nyní se 4 listy a prům cibule 20cm, vytáhl květ. Nemůžu se dočkat:P. Jupííí, snad se nic nepřihodí. Přestěhovala jsem ho na jižní okno abych si ho užila v obýváku, tak snad nezklame. Ostatní cibule teprve najeli na zimu a teprve teď přicházejí o listy. Loni mi narostlo spousta bočních cibulek, hlavně na velkém Herkulesovi, nevím jsetli je to normální, nebo jsem to měla nějak potlačit. Téměř všechny cibule asi chytli v létě spálu, ale protože jsem si řekla že je mám ráda a nechala to osudu, pouze jim likvidovala staré šupiny z cibule. Kupodivu se z toho bez jakékoli chemie SNAD dostali a vypadají vcelku normálně. Uvidíme co na jaře. ad

21

Re: Papilio

karelex napsal:

Já ještě Papilio ani nikdy neviděla, mohu se zeptat,četla jsem tu ,že se obtížně pěstuje,množí se taky cibulkami? A zkoušel někdo jestli se dá opylit s jiným druhem? :rolleyes:

Sice ho doma nemám, ale zato jsem viděla na dost forech ve světě různé křížence Papilia, takže se křížit určitě dá....Na křížencích to zanechává zcela jasné výrazné genetické stopy Papilia a vypadá to fakt dost dobře..... ab

22

Re: Papilio

Jitko, na americkém fóru "landspro" jsou příspěvky od německého pěstitele se jménem Werner Hammen (Haweha). Je to boužel v angličtině ale za kouknutí to stojí. Vše o pěstování a křížení Papília. 8 stránek. Hans je opravdu zkušený a jeho příspěvky jsou skvělé. http://www.landspro.com/forums/showthre … ht=Papilio

eda

23

Re: Papilio

Edo...luxusní.....!!!!!!S Papiliem jdou co se týká křížení dělat opravdu luxusní kousky.....Viděla jsem to taky někde na forech...Má výborný genetický potenciál ve zbarvení květu. Ať s tím zkřížíš cokoli (no ne tak docela), tak to na potomstvu zanechá úžasnou linii...Já Papilio nemám (zatím), ale křížila jsem mezi sebou jiné odrůdy s určitým kontrastem barev, tak čekám co z toho bude. Spíš ale kdy....Protože ta čekací doba je nekonečná. Minimálně tři roky (a kam mezitím to potomstvo naskládat...??? ab ) že....Leda někomu porozdávat, jenže to je zase proti úmyslu dočkat se toho, co z toho bude...Člověk přijde o to, na co se nejvíc těší...a proč to dělá. A bez zpětné vazby to nemá smysl dělat...

24

Re: Papilio

paráda moje má sice deset listů ,ale žádný květ.Chtěl bych poprosit o postup jak ho donutit kvést Díky

25

Re: Papilio

Ivane, někde výše jsem již stručně psal jak jsem pěstoval tento rok Papilio. Minulé období mě nekvetl a tak jsem se rozhodl Papilio na jaře nepřesazovat. Myslím si, že nemá hýbání s kořeny rád. Celý rok jsem ho nechal na stejném místě a to na okně s jižní stranou, jen jsem zakryl květináč proti sluníčku. Vedra si užil dostatek.  V létě se mě do něj pustily třásněnky a než jsem na to přišel, začaly žlutnou listy. Po aplikaci insekticidem listy pokračovaly v růstu a byly krasně zelené narostly i nové. Asi v listopadu se přestaly nové listy objevovat a po asi 6 týdnech klidu se objevilo poupě. Jinak jsem běžné přihnojoval od jara do podzimu při vegetaci a zaléval asi třikrát týdně a to dvakrát do misky a jednou vrchem po celý rok. Okolní teplota byla stále kolem 22 stupňů, mimo letních veder. Někde jsem četl, že teplota během listopadu a prosinci by měla být vyšší, až 26 stupňu. To jsem ale nedodržel. Nevím jestli si z toho něco vybrete. Nejsem si jist co a jak opravdu má být, ale hlavně že bude kvést. Uvidím další rok, jesli se květ bude opakovat. Přesadím ho po odkvětu pouze do trochu většího květináče, bez porušení kořenového balu.

eda

26

Re: Papilio

Postupoval jsem podobně,stále ještě roste jeden list,ještě je čas do jara tak uvidím.Chtěl jsem vědět jestli Lenca postupovala stejně nebo jinak.

27

Re: Papilio

Ahoj Edo, ja som si z netu stiahol pár návodov na pestovanie Papilia v angličtine. Musím povedať,že čo sa týka tých koreňov máš absolutnú pravdu.Nemá rád hýbanie s koreňmi,dokonca tam písali že keď sa presádza do vačšieho kvetináča budú mu rásť v prvom rade korene a nie kvety!!!(vraj potrebuje mať kvetináč plný koreňov aby kvitol.Zaujímavé....Neviem či je to pravda,nemám s tým skúsenosť....ale keď sa s tým človek stretne vo viacerých článkoch niečo na tom asi bude.Vraj čím menší kvetináč tým lepšie...
Asi to treba vyskúšať.

28

Re: Papilio

tož Edo držííím co můžu ag

29

Re: Papilio

Z toho ovšem plyne ,že by se nedal vysadit na léto do zahrady.  ac Ale na druhé straně ,fialky taky lepší kvetou v menším a já jednou přez léto jen tak ze srandy zasadila jednu na chatě do skalky pod keře. Rostla jak blázen do podzimu byla 3xtaková a když konečně rozkvetla byla překrásná. Z původní růžové malinké fialky s jednoduchým květem vyrostla plnokvětá a měla okraje zkadeřené  s vysokým perleťovým leskem. Ještě pořád mám její potomky ale, během asi 10let se vrátila  skoro k původní podobě. ab

30

Re: Papilio

To by nevadilo ,že se nedá často přesadit.Já po Markovi chytím všechny květináče a dávám je ven na zahradu ,na plné slunce.Dělám to už několik roků a cibulkám se daří.Neřekla bych,že záleží v čem rostou,ale jaké mají živiny.Takže pokud ho Eda bude přihnojovat věřím ,že pokvete i příští rok.Stím sluncem určitě nic neskazí.Co jsem viděla některé fotky mají taky venku kontejnery s Papiliem.Minulý rok jsem právě k cibulkám přidala obyčejnou zeminu,že jim to neuškodí a vříjnu jsem ve třech cibulích měla ty zákeřné housenky.Vživotě jsem s něma neměla problémy až letos.