1

Téma: Smutnice (černé mušky)

Možná tohle není příspěvek úplně do této rubrikY, ale týká se taky škudce....Mám jeden problém, odněkud z kytek  mi začaly po bytě poletovat malé černé mušky s průhlednýma křidélkama-krom toho, že jsou dotěrné a lítají mi pořád před obličejem, tak mi taky moc rády padají do čaje ac. Netušíte co je to za potvoru. A co na ně učinkuje? Ráda bych se jich zbavila....Díky

2

Re: Smutnice (černé mušky)

Asi myslíte smutnice. Černé, malé mušky, které se rychle množí v substrátů. Jejich larvičky se drží při povrchu hlíny. Jsou průhledné, dlouhé asi 6mm a mají černou hlavu. Milují vlhký substrát. Včera jsem psal příspěvek v tématu "hniloba hvězdníku" jak chytám mušky na modré lepové destičky, které jsou původně určené pro třásněnky. Správně se mají použít na smutnice desky žluté. Cenově výhodnější je zakoupit větší a ty rozstřihat, tak můžete získat až 25 destiček.  Když použijete nedostatečné množství, jejich účinek je slabý, nestačí na vychytání všech mušek. Destičku připevním sponkou ke špejli a zapíchnu až do úrovně hlíny.
Jak psal Ivan, dají se použít i hlístice, ale zlikvidování také není stoprocentní.
Také pomáhá zalévání do misek nebo ponechat substrát pořádně vyschnout. an
http://www.hippeastrum.wz.cz/foto/smutnice.jpg

eda

3

Re: Smutnice (černé mušky)

už jsme o tom s Edem mluvily ale dostal jsem tip jak zatočit se smutnicema tak to napíši ještě sem -jedna cigareta /tabák z jedné /dát do půl litru vody a nechat vyluhovat 24 hodin potom zalévat vrchem -prej to funguje ,zatím jsem to vyzkoušel mám to dva dni a zatím nic už nevylétává ae

4

Re: Smutnice (černé mušky)

Já jsem použila žluté lepové destičky a musím říct, že vypadají po několika dnech brutálně černě.....Roztříhám je vždy na menší proužky (jednu destičku na tři) a dám je na různá místa po bytě do květináčů. Za prvé mi to slouží jako indikátor výskytu (někde víc, někde málo) a za druhé se na to ty mrchy docela dobře chytají.....a taky jsem zjistila, že se mi na to nalepili i ty mrchy bílé, molice...Těch se nemůžu zbavit za nic na světě...Smutnice jsou taky otravné, ale není to taková hrůza jako u molic...!!!! Molice jsem si odněkud přinesla s novou kytkou a bohužel se jich nedokážu zbavit. Vyzkoušela jsem toho hodně, ale jsem s Edou za jedno-proti chemii v bytě....:-(
Takže v zimě toho člověk moc nepořeší....Stačí, že jsem likvidovala hnilobu a plíseň na cibulích amarylisu rozprašovačem (krom moření v roztoku je ještě po několika dnech, když se mi cibule nelíbí stříkám), měla jsem z toho strašně blbý pocit a doteď mám, přemýšlela jsem o tom, kolik reziduí asi půda v květináči obsahuje a jak se ty rezidua uvolňují atd....No, prostě nemám z toho vůbec radost.....
Co se týká Biooilu, měla jsem ho, ale je to spíš tak jako že aby se neřeklo....Možná se něco zlikviduje, ale mezitím se stačí zase namnožit, takže účinnost nic extra....Jinak na molice jsem několikrát vystříkala celý Mospilan...!!!!A stejně jsou tam pořád...Taky jsem uvažovala o parazitických vosičkách.....a o všem možnéma nakonec jsem "vyměkla" a molice chodím pravidelně po večerech rozmačkávat a řekla bych, že efekt je docela velký.....Lepší jak u Mospilanu...(Mospilan bohužel ničí jen dospělé jedince, ne vajíčka nakladené na listech, což mě dost udivilo, když jde o systémový přípravek). Smutnice se blbě hledají a zamačkávají, ale ty lepové destičky mi přijdou docela rozumné řešení přes zimu-takový kompromis......Nic víc poradit nedokážu......Joo, teď jsem si vzpomněla-někdo ještě radil dát strouček česneku do květináče.....teoreticky proč ne..Nebo z něj udělat možná výluh. Je to přírodní antibiotikum a osobně vím, že velmi účinné.... ab

5

Re: Smutnice (černé mušky)

Tak já se taky připojím, zrovna v současné době mi začínají poletovat kolem amarylek malé černé mušky,nevím co to je zač,jsou to ty smutnice?? Jak radí Radek ten tabát, výluh používala babička jako postřik na mšice na růžích ,jen už nevím s jakým účinkem jestli to zabralo dlouhodobě? Ale zalít tím tu cibuli?Radku nemůže to uškodit tý cibuli? ad Ten stroužek česneku jsem používala už dávno a pozapoměla jsem na to.Dávala jsem jej kdysi do fialek a tam to působilo dobře. Jen to nesměl člověk nechat přerůst a pořád výhon zakracovat.,jinak to pak vypadalo blbě.
Molice to je taková ta šedavá muška co sedá na rubu listu? Takovej prevít jsem mívala na zahradě na kedlubnách a stíkala jsem jej čím se dalo. Doma jsem ji ještě neviděla.

6

Re: Smutnice (černé mušky)

Bohužel kdesi jsem četla,že těchto potvůrek se nedá zbavit nikdy.Já to řeším menší zálivkou,čím suší zemina tím míň se množí a na druhou stranu, zase mi míň cibulky hnijí.Ale mám je taky.Zrovna teď jsem je stříkala. Dostala jsem Mospilan 20SP.Mám jen jeden sáček,takže nevím po kolika baleních se to prodává.Nemohla jsem se na durmanu zbavit mšic.Postříkala jsem to tímto přípravkem a mšcice zmizely,vzala jsem i tyhle mušky a musím říct,že se jejich počet snížil tak o 70%.Tak 14 dnů jsem neviděla žádné,teď se zase pár objevilo,tak jsem je postříkala znovu.Stříkám celý povrch květináče.

7

Re: Smutnice (černé mušky)

Mě se podařilo udržet množství smutnic na minimu. Používám lepové destičky, kterých je potřeba velké množství, nejlépe do každého květináče. Každou hlínu pro přesazení dávám asi na 2 min. do mikrovlnky. Pořídil jsem si za tímto účelem starší mikrovlnku. Z nového substrátu se vždy vylíhne neskutečné množství smutnic. Vyzkoušel jsem různé substráty a nebylo to nic platné. Jsou všude. Mikrovlnka je stoprocentně zahubí. Zalévání spodem do misky také pomáhá. Povrch hlíny je suchý a to se smutnicím nelíbí.
Mospilan v bytě nepoužívám, myslím si, že je zdraví škodlivý a navíc se mě nelíbí nepohodlná manipulace s tímto insekticidem. Nedá se odměřit dávkování.  Vyzkoušel jsem ho a rychle mě to přešlo. Je pouze na jedno použití.
Pro důkladné zlikvidování smutnic je potřeba insekticidem rostlinu také zalít, aby se zničili všechny červíci v hlíně. Takto likviduji mouchu narcisovou, že současně s postřikem zaliji ještě substrát. Hvězdníkům se nikdy nic nestalo, nebylo vidět žádné poškození a to jsem používal jed v letních měsících, každé 3 týdny.  http://www.sirmi.ic.cz/smajl/586.gif

eda

8

Re: Smutnice (černé mušky)

Karen nevím co by se mnělo stát tabák je jen přírodní a to je i přeslička na plíseň tak že je to to SAMÉ neboj an

9

Re: Smutnice (černé mušky)

Ahoj Edo mám dojem ,že jsme  tady na téma smutnic někde loni diskutovali.Mě se je loni podařilo výrazně omezit kombinací žlutých lepových desek a hlístic z Bioprospektu.Můžu říct ,že možná 4 měsíce nebyla ani jedna.Je pravda,že s novým substrátem se vždy objeví.Ta mikrovlnka nevím jestli je nejlepší protože zlikviduješ i organismy,které jsou užitečné.

10

Re: Smutnice (černé mušky)

Našel jsem to Přihnojování,substrát

11

Re: Smutnice (černé mušky)

S mikrovlnkou nevím, zatím jsem žádné změny v růstu cibulí nepzoroval, ale máte pravdu, mikrovlnka zlikviduje vše živé.  Smutnice by mě tolik nevadily, dají se zredukovat většim počtem destiček. Více mám starosti, že se opět rozmnoží třásněnky. Nyní žádné nemám, ale jak použiji substrát bez ošetření, tak se určitě vrátí. Divím se, že nikdo s tímto škůdcem nebojuje. Myslím si, že ho má mnoho pěstitelů, ale neví o tom. Tento hmyz, přestože je tak malinký, dokáže způsobit velké škody.  an

eda

12 Naposledy upravil: kopci (23-01-2010 12:18:08)

Re: Smutnice (černé mušky)

Me se dari smutnice taky drzet "na uzde" diky lepovym destickam.....zrovna dneska rano jsem dala cele jedno baleni novych a stare jsem vyhodila-ne vsechny, ale nektere byli totalne cerne.....Na destickach byly mimo smunic i male bile tecky, nepatrne....predpokladala jsem, ze se mi na to nachytaly ty molice (takovy mali bili motylci), ale ted mi Eda nasadil brouka do hlavy tema trasnenkama.....Edo, prosim muzete byt trosku vic konkretnejsi jak se daji poznat-ze jsou u me na nezvane navsteve...?Jinak mam mezi kytkama dost drobnych nitek-pavucinek, ale od pavouku to neni....je to od neceho co mi radi tajne v kytkach. Tusi nekdo co se takhle projevuje....????
Co se tyka pouzivani mikrovlnky.....je to zajimave vyuzivat moderni technologii, drive se pouzivali trouby.....Nicmene nasledky asi nikdo presne rict nedokaze...Ani kdyz si v ni ohrivate jidlo netusite nikdo co se vlastne deje s molekulami uprostred ohrivaneho jidla....Protoze se pohybuju v agropotravinarskem sektoru, byla jsem na prednasce docenta Raaba z Ustavu akademie ved CR a musim rict, ze ten prave na toto tema mel moc zajimavou prednasku k molekularni gastronomii a ohrivani pokrmu v mikrovlnych troubach.....Ale to je mimo nase tema skudcu.... ab

13

Re: Smutnice (černé mušky)

Tak uz to mam.....!!! Ty pavuciny delaji mrchy sviluse....!!!!
Takze k smutnicim, molicim mi do sbirky pribyly jeste svilusky......:-(((((( ac, to jsou ty male bile tecicky nalepene na zlutych lepovych destickach....Zajimave, ze smutnice jsou vsude-hlavne ale na ibichach, svilusky a smutnice,  jsou taktez hlavne na ibichach....Na amarylkach jsem je nezpozorovala....zatim.....!

Trasnenky nastesti nemam....tuk, tuk na drevo....

http://www.skudci.com/molice
http://www.skudci.com/smutnice
http://www.skudci.com/trasnenka
http://www.skudci.com/sviluska


neco k molicim, smutnicim, trasnenkam a svilusim

14

Re: Smutnice (černé mušky)

kopci: jen by mě zajímalo - jaký byl závěr přednášky o mikrovlnkách? Používat nebo ne? Také jí poslední dobou používám na substrát a musím říct - spokojenost. Každoročně při přesazování kytek to byly hejna otavných pidi mušek a letos nic. ab Navíc se mi v poslední době stávalo, že se mi povrch substrátu v květináči celý pokryl bílou plísní a to je mikrovlnkou taky vyřešené.

15

Re: Smutnice (černé mušky)

Jen bych chtěla vědět ,když dáte substrát do mikrovlnky máte ho jen v misce, nebo v igelitovém sáčku(uzavřený)?
Ať něco nepokazím.

16

Re: Smutnice (černé mušky)

Goretka napsal:

kopci: jen by mě zajímalo - jaký byl závěr přednášky o mikrovlnkách? Používat nebo ne? Také jí poslední dobou používám na substrát a musím říct - spokojenost. Každoročně při přesazování kytek to byly hejna otavných pidi mušek a letos nic. ab Navíc se mi v poslední době stávalo, že se mi povrch substrátu v květináči celý pokryl bílou plísní a to je mikrovlnkou taky vyřešené.

Hmm, zaver byl takovy, ze se vlastne jeste poradne nevi co vlastne u pokrmu dokaze ohrev v mikrovlnce zpusobit, ale ze se nad tim porad vic a vic bada a bada...

17

Re: Smutnice (černé mušky)

helena napsal:

Jen bych chtěla vědět ,když dáte substrát do mikrovlnky máte ho jen v misce, nebo v igelitovém sáčku(uzavřený)?
Ať něco nepokazím.

Já ho dávám jen do misky. Substrát by měl být vlhký.

eda

18

Re: Smutnice (černé mušky)

Já ho dávám do mikroténového sáčku

19

Re: Smutnice (černé mušky)

Takže jsou možné obě varianty,skazit bych nic asi neměla.Já to vyskouším,zato nic nedám.

20

Re: Smutnice (černé mušky)

tak jsem ještě prohlížel rady na smutnice od žlutých a modrých lepových destiček a různé chemické-Mospilan atd.přez výluh z petrželové natě,výluh z cigarety nebo z tabáku,brambor,česnek,propékání v troubě,prolévání hypermanganem,a přemrzání mrazem,a dalšíma radama ,že člověk neví co má vyzkoušet ale ten tabák mi zatím funguje .....  :cool: a většinou je to z nového substrátu ale to nepíši nic nového že ?:cool:

21

Re: Smutnice (černé mušky)

Radku, prozraď recept, kolik dáváš tabáku, jak dlouho louhuješ a množství při zalévání? Nevím, jestli už jsi to někde již nepsal. :cool:

eda

22

Re: Smutnice (černé mušky)

na půl litru vody jednu cigaretu a 24 hodin louhovat a nebo jsem si koupil úplně obyčejnej doutník a ukrojím z nej asi tak jak jedna cigareta je to levnější doutník vyjde na 11kč a je z toho víc dávek a cigareta vyjde na nějakejch 5-6kč a je jen jedna dávka a zalívám jak jsi psal ty z hora aby to vsáklo po celém povrchu ale máme moc kvítek tak budu muset koupit ten sypanej tabák a nebo začnu pěstovat na zahradě ... an

23

Re: Smutnice (černé mušky)

Radku dík, sypaný tabák by byl asi nejlepší. Vyzkouším to.  an

eda

24

Re: Smutnice (černé mušky)

Edo není zač děkovat já děkuji za toto fórum poněvadž je špicový a člověk se tu moc věcí dozví a né jak když jsem začínal s kvítkama a koukal po nějakejch fórech a ptal se na rady tak jsem narazil na jedno fórum o zahradě a tam odpovídaly lidem najděte si zadejte si a vyhledejte a td tak jsem jim napsal ať to zavřou když tak lidem radí a bylo to už jsem se tam neukázal zato tady je to takové dobré .... takže pochvalu a jen tak dál a hoooodně zdravejch cibulek :rolleyes:

25

Re: Smutnice (černé mušky)

Dík za chválu. To by se mělo zapít. http://www.sirmi.ic.cz/smajl/224.gif

eda

26

Re: Smutnice (černé mušky)

to jo mám tu domácí předloňskou slivovičku tak virtuálně  an

27

Re: Smutnice (černé mušky)

Já se přidávám k Radkovi, taky se sem chodím vzdělávat a moc už jsem se tu dověděla. Pořád říkám ,ještě že toho Edu máme an an an
A připít teda mohu jen kafem s rumem,taky dobrý ne!!
http://www.celysvet.cz/skin/smile/s11957.gif  http://www.celysvet.cz/skin/smile/s11954.gif

28

Re: Smutnice (černé mušky)

to taky jde ale já to musím každé zvlášt ag

29

Re: Smutnice (černé mušky)

Však já netvdila, že to mám smíchaný ab ab ab

30 Naposledy upravil: j.anniss (03-03-2010 11:43:23)

Re: Smutnice (černé mušky)

Zdravím vás, ráda bych se zeptala - co když smutnice už nakladly svoje potomstvo? Létají mi kolem amarylisu, mám pocit, že ti jejich mladí můžou užírat cibulku, ale nevím, jestli je to pravda. Když ty lepivé proužky účinkují jen na dospěláky, co s malýma? Nechci, aby ho sežrali, je krásnej! :-)
Děkuji.