31

Re: Papilio

Ivan napsal:

Postupoval jsem podobně,stále ještě roste jeden list,ještě je čas do jara tak uvidím.Chtěl jsem vědět jestli Lenca postupovala stejně nebo jinak.

Ivane, obávám se žádný pěstební návod nejsem schopná předložit, protože zdaleka nejsem takový zapálený pěstitel jako vy a tudíž to nijak nedokumentuju. Papilio jsem kupovala někdy v březnu 2008, měla jsem ho na západním okně. První rok měl 3 listy. Zalévala jsem ho běžně, přes sezónu přihnojovala a protože jsem v té době netušila že je stálezelený, tak jsem mu na zimu omezila zálivku. Když listy neshodil (což jsem nechápala) , tak jsem ho tutam zalila, aby neuschnul. Loni pomalu přidal další 2 listy. Dokonce jsem měla loni na všech cibulích spálu a i tu přežil. V létě jsem ho dala na terasu na východ (byl pod střechou a tudíž zalévaný vodou z řadu) a to dostal taky docela zabrat, protože dopolední sluníčko bývalo nemilosrdné, v září jsme se stěhovali takže šel opet na jiné místo na východ a pod širák, takže zalévání deštěm. Ještě jsem ho nepřesazovala protože cibule je relativně malá. Když začal rašit (cca před 3 týdny) byl také na východním okně, zalévaný "když si vzpomenu" ag takže asi 1x 14 dní. Teď jsem si květ užila na jižním okně (což je jaksi v tuto dobu asi bezpředmětné ag). Až uříznu stvol, půjde zpátky na východ a na léto ven ad Takže moje metoda je takový free style:D.
Přeju ať se taky podaří.
mj. začíná mi lézt XXL Herkules, tak se mám zase na co těšit ab

32

Re: Papilio

Lenca byla úspěšnější, měla 3 květy. Můj Papilio má jen dva, ale jsem rád, že vůbec vykvetl.

http://hippeastrum.wz.cz/foto/2010/38-6-papiliobutterfly-forum.jpg
http://hippeastrum.wz.cz/foto/2010/38-7-papiliobutterfly-forum.jpg
http://hippeastrum.wz.cz/foto/2010/38-8-papiliobutterfly-forum.jpg

eda

33

Re: Papilio

Edo, je nádherný, gratuluji ad

34

Re: Papilio

Uf, jen tiše závidím...  an Ten můj prďola si jen tak sedí v květníku a vůbec mu nevadí, že já čekám až se uráčí.

Teď jsem si koupila Exotic star, tak mi to trochu vynahradí. Právě se rozvil květ, tak jen čekám až dozraje pyl a chystám se opylovat s ním co půjde. Kvete mi Exposure, Neon a to moje Hádě. To je takový ten základní - botanický druh, tak by to mohlo být zajímavé křížení. O Papíliu říkají, že má velký vliv při křížení, že se hodně projevuje u potomků, tak doufám, že by se Exotic star mohla projevovat podobně. A mnohem lépe kvete. Kamarádka jí má 3 rok a kvete jí už potřetí, nebo dokonce počvrté. Loni jí vykvetla i v létě na balkoně.

35

Re: Papilio

Tak mi napadlo - má při křížení nějaký vliv to, kdo je táta a kdo máma? U hybridů asi ne, tam se to stejně všechno pomíchá, co? Já tedy stejně musím Exotic star použít jen jako taťku, protože není cibule vůbec zakořeněná, ale třeba pro příště...

36

Re: Papilio

Edo, Lenko, oběma gratuluju a jen tiše závidím! je to fakt nádhera. ten můj místo aby si chystal nějaké poupě, tak mu odešly dva listy...

37

Re: Papilio

Komule, je možné že pravě bude odpočívat a teprve potom vykvete. Můj odpočíval před květem asi měsíc. Trošku méně bych ho zeléval a nedělal s ním nic jiného, jen čekal. Když mu začnou růst nové listy místo stvolu, tak nevykvete. Takže nějaká naděje přeci jenom je. Děkuji za gratulaci.  :o

eda

38

Re: Papilio

Je nádherný,blahopřeji.

39

Re: Papilio

Krásny kvet gratulujem:):)

40

Re: Papilio

Ozaj nádherné. Gratulujem. Je to krásny kvet.

41

Re: Papilio

Edo super nádhera an

42

Re: Papilio

Děkuji všem za gratulaci. http://www.sirmi.ic.cz/smajl/87.gif

eda

43

Re: Papilio

Edo, děkuji za podporu a budu doufat, že máte pravdu. teď si dá chrupku :/ a na konci února vyrazí květ a já se budu chlubit a chlubit ab

44

Re: Papilio

Při zaslání posledního fota EVERGREEN jsem se Edovi svěřil,že mám problémy s Papiliem,že nekvete a nekvete ani známým.Byl jsem vyzván ,abych se zůčastnil fóra.Ohledně Papilia jsem si vše přečetl a zjistil,že dělám vše špatně.Tuto odrůdu si přiobjednal kolega při mé objednávce u LG.2roky si mi stěžoval,že nekvete,ale má pacibulky-jednu jsem též dostal.Krásně rostla,ale též nekvete.Letos jsem ji ještě nedal do vegetace a čekám na květní špičku,asi zase marně.Chce to s ní trochu jinak, ale o tom až příště.

45

Re: Papilio

tedy Petře musím říct, že Váš Evergreen nemá chybu! jestli dobře vidím, tak má tři stvoly a květy - no ty se prostě nedají spočítat!!! jak je to možné, že kvetou všechny stvoly najednou? velká gratulace a tichá závist

46

Re: Papilio

jinak Evergreen musim doporucit-mam tady na Ed.strankach r.2009 taky Evergreen, kterou jsem mu sem zaslal... a hl.je to zatim nejzelenejsi odruda!

47

Re: Papilio

Mám na Tebe dotaz Edo, ale i na ostatní, pokud mají zkušenosti tak budu rád. Jelikoz Papilio pochazi tusim z Brazilie a pestuje se trosku jinak nez ostatni hvezdniky. Zajimalo by me  tedy, zda podobne odrudy jako Papilio-Exotic Star, Evergreen a jine ty exotictejsi odrudy se pestuji shodne jako Papilio...díky

48

Re: Papilio

Mirku, nikde jsem neslyšel, že by se měly pěstovat stejně nebo podobně. Informací je málo i pěstování Palilia. Přesto si myslím, že by se o tom někde alespoň něco napsalo. Navštěvuji dost často dvě zahraniční fóra a nic takového se tam neřešilo anebo jsem to také mohl přehlédnout. Všechny příspěvky nečtu ale takovýto dotaz mě také zajímá. :rolleyes:

eda

49

Re: Papilio

dost si to myslim-maji uzsi okvetni platky a tak se domnivam, ze musi mit stejneho predka, dokonce cibule je u papilia a exotic star takova vytahla nahoru-myslim misto kde vyrustaji listy a kvety, je dost vysoke-narozdil od ostat.hvezniku...

50

Re: Papilio

Někdy se dá vypozorovat co rostlina potřebuje. Sama si určuje kdy bude v období spánku a kdy při vegetaci, pak stačí omezit zálivku a přihnojování nebo naopak. U cibisteru to bude asi podobné.

eda

51

Re: Papilio

Mirku má cibule Papilia také má tvar víc do výšky a vyustění pro listy je tak úzké,že nevím co by ten květní pupen musel udělat,aby vyrazil.Ta tvé foto Charisma se ti teda  povedlo-umělecké dílo.Mám Charisma i Temptation-asi mají stejné předky-cibule urostly obřích rozměrů,tak uvidím,ještě je brzdím ve sklepě. Ještě se mne někdo ptal,zda ty květy EVERGREENU na foto kvetly najednou-nekvetly.kvetly ob dva dny a na to foto jsem si počkal,ale na prvním stvolu bylo 8 květu pak7 a 6.Nemám na tom ale zásluhu,cibuli jsem koupil u LG na podzim.   Čao všichni

52

Re: Papilio

Rekneme, ze i ja jsem se divil, ze fotka vypadala k svetu, protoze uz bylo asi 17,15 a dost šero tak jsem mel strach o kvalitu fotky...ale uslo to, Evergreen mam od bakkera-jako vyhru, a mel 3 stvoly vsechny po 8kvetech, u nej je zajimave, ze kvety drzely dele nez tech velkokvetych..no zkusim ten EVER.pestovat jako obvyklé hvezdniky, pokud to nevyjde tak to zkusim na zpusob ala Papilio...

53

Re: Papilio

Mirku, já myslím, že se časem někde najde info jak pěstovat tyto odrůdy. Exotic Star mám také a už dříve jsem hledal podrobné informace. Zatím ho pěstuji jako ostatní, pěkně spinká s ostatními. Byl jsem se na něj podívat, nic nedělá ale jak začne vystrkovat lístek nebo poupě, půjde do tepla. Některé hvězdníky se již přeci probouzejí, zítra půjdou do tepla další čtyři. Minulý víkend jich bylo asi šest a 34 ještě zůstává chladu.  Ty poslední jako loni budou mít v sobě možná ošklivýho červa.   an

eda

54

Re: Papilio

taky by nebylo od veci dat sem seznam edo..docela by me zajimal výčet odrud... ag

55

Re: Papilio

Rád se přidám do diskuse o Papiliu. Mám ho již více než 6 let. Kvetl mi při nákupu a poté následovalo několik let bez květů. Zkoušel jsem téměř cokoliv. Nakonec jsem ho nechal žít vlastním životem. Zalévám ho celoročně více méně podle počasí. V zimě a když je zataženo tak méně a jinak co se do něj vejde. Listy má celoročně v počtu 6 až 20 kusů. Kvete si kdy chce. V loňském roce to bylo v létě, letos se chystá v této době. V loni dokonce vytvořil 3 odnože. Pokud by někdo měl zájem, rád vyměním za jiné.

56

Re: Papilio

Oto zdravím.Na výměnu nic nemám,taprve začínám,ale třeba se dohodneme na odkoupení  miminka
http://www.celysvet.cz/skin/smile/s10612.gif

57

Re: Papilio

Ahoj Oto jeden dotaz ty ho vůbec nezimuješ???? když to tak čtu ??? :rolleyes:

58

Re: Papilio

Radku, nezimovat, už je to vyzkoušené a našel jsem dost článků, kde se o tom píše. Mimo to potřebuje vzdušný substrát a když je světlo, má rád vyšší teplotu. Nemá rád pohyb s kořeny.

eda

59

Re: Papilio

Radek napsal:

Ahoj Oto jeden dotaz ty ho vůbec nezimuješ???? když to tak čtu ??? :rolleyes:

Ahoj,
z pohledu ostatních hvězdníků nikoliv. Zalévám jak jsem uvedl v příspěvku. Teploty se mění dle ročního období. V zimě mívá i pod 10 °C. Jelikož má listy celoročně, je nezbytné i zalévat. Když jsem se v minulosti snažil nějak navozovat zimování, nemělo to žádný efekt na tvorbu květů. Tak jsem ho nechal růst jak se mu zachce.

60

Re: Papilio

dík to jsem asi někde přehlídl edo ,oto dík za odpověď já ho zatím nemáááám ale jednou ... ab