61

Re: Amaryllis Beladonna

Beladonky, mě začaly pěkně růst. Mají mnoho nových lístků. Chladné noční teploty jim prospívají. V létě ztratily skoro všechny listy, ale nyní rostou jak divý. Škoda, že brzo budou muset domů do tepla aby nezmrzly.

eda

62

Re: Amaryllis Beladonna

Tak ta moje je živá.Chudinka nedomrlá ale živá.  ab   abhttp://sklad.obrazku.cz/t505222_002.JPG   :rolleyes:

63

Re: Amaryllis Beladonna

Já budu muset tu moji vykopat a mrknout se :lol:

64

Re: Amaryllis Beladonna

Beladonny mají listy asi 30 cm a rozdělené jsou / alespoň myslím / jedna na 2 díly a jedna na 3 díly.
                                                                                           Myška

65

Re: Amaryllis Beladonna

Myško,máš to v sz.

66

Re: Amaryllis Beladonna

Na mých beladonkách začaly zasychat konečky listů , asi je na nich v laborkách teplo. Zaléván je docela normálně. Myška

67

Re: Amaryllis Beladonna

Loni, když jsem je dal do tepla, také začaly zasychat. Teplo jim nesvědčí. Beladonky mám nyní co nejblíže u okna na parapetu, ale přesto mají kolem 22 a v noci teplota klesá tak na 15. Čekám, že jim také začnou zasychat brzy listy. Zatím ještě odolávají.  Potřebovaly by teplotu alespoň o 5 míň.

eda

68

Re: Amaryllis Beladonna

Mě konečně začala růst a kotˇata s ní hráli hokej, tak jsem ji dala do květináče a šupla na chodbu kde je nejchladněji.
Tak uvidím jestli se zbráborá.

69

Re: Amaryllis Beladonna

Nyní mám v ruce novou knížku Kapesní atlas "Cibuloviny", napsal John E. Bryan. Nic zvláštního se v knize nedovíme, jde spíše jen o popis rostlin.
Našel jsem ale zajímavost u druhu Amaryllis belladona, kde je psáno, jak se má správně vysazovat.
Cituji: vysazujeme koncem jara tak, aby vrchol cibule vyčníval nad povrch substrátu nebo půdy. Tam, kde zimní teploty klesají pod bod mrazu, vysazujeme cibule 12,5-15cm hluboko. Tam, kde zimní teploty klesají až k -12 sázíme hluboko a cibule chráníme minimálně 7.5 cm vysokou vrstvou mulče.  Důležítá je propustnosná půda. V teplých oblastech se amarylis sází mezi nízké keře tak, aby v létě cibule měla dostatek sucha k vyzrání.

To potom vysvětluje proč v návodech na pěstování jsou odlišnosti jak hluboko sázet. Např Lukon Glads doporučuje výsadbu 15 cm hluboko, což je vlasně v našich podmínkách, kdy rostlinu dáváme na zimu domů, špatně.

eda

70

Re: Amaryllis Beladonna

to je Edo moc zajimave, asi nejlepsi bude ji dat na nejake vysusne a vyslunne misto a prekryt na zimu stlucenou drevenou bednou (urcite Karen a ja si ji pujcime od slepic kam snasejici vajicka ab ) a pdo ni se da jeste ten mulc a bylo by vystarano

71

Re: Amaryllis Beladonna

Já si ale myslím, že v našich podmínkách, kde teploty klesají až k -20 se venku nedá pěstovat. Možná ve studeném skleníku a ještě hodně přikrytá by cibule přežila.

eda

72

Re: Amaryllis Beladonna

no na druhou stranu Edo, kdyz prezije venku fikovnik, ktery doma mam tak by mohla i tato prava amaryllis

73

Re: Amaryllis Beladonna

Mirku, souhlasím, i to je možné. Třebo časem někdo zkusí jestli vydrží nebo zmrzne.

eda

74

Re: Amaryllis Beladonna

Edo, já jsem vloni "vyzkoušela" přezimování kalokvětu, který by dle mého názoru také neměl v našich podmínkách přezimovat venku... trápila jsem ho dva roky v květináči - nekvetl a nekvetl. na jaře 2009 jsem ho vysadila na záhon s tím, že ho na podzim přesadím zpátky do květináče a šup s ním domů. ale mělo to jednu podmínku - že vykvete. a tu bohužel nesplnil. na podzim jsem se na něj tudíž vykašlala a se slovy "chcípni potvoro" jsem ho ponechala osudu. jaké bylo moje překvapení, když začal letos na jaře rašit!!! a to byly u nás mrazy i kolem -20°C a žádnou nastýlkou jsem se neobtěžovala. a navíc k mému úžasu vykvetl! takže ho naprosto plánovitě nechávám v záhonu i pro letošní zimu a uvidím, jak to dopadne...
ovšem samozřejmě také záleží na sněhové pokrývce, která je izolátorem a vloni bezpochyby zafungovala.

75

Re: Amaryllis Beladonna

tak to je pardni zazimovani,chi ab ab jinak semenacky od Tebe rostou pekne

76

Re: Amaryllis Beladonna

Takže jak to tak čtu,beladona by se dala pěstovat jako narcise.Nebo se mýlím?
Takže já tedˇten můj chytnu a letí do sklepa do chladna. ab

77

Re: Amaryllis Beladonna

Heleno, já je mám zatím v teple, kolem 20 stupňů a stale ještě rostou, listy nežloutnou. Odpočinek by měly mít správně v nejteplejším létě, kdy mají listy zaschnout.  Není to s nimi vůbec jednoduchý.

eda

78

Re: Amaryllis Beladonna

ted si rikam Edo, ze pokud bude v zemi tak nastava nas obvykly problem-nase milovana narcisova moucha :lol:

79

Re: Amaryllis Beladonna

Obávám se, že narcisová moucha nebude ten hlavní problém... Tahle kytka prostě potřebuje v létě vedro a sucho a je v té době zatažená, neroste. Na konci léta vykvete a pak raší a na podzim a v zimě vegetuje, ovšem k tomu potřebuje sice chladno, ale rozhodně ne mráz. Tenhle cyklus se nedá nijak otočit, takže pokud ji vysadíte ven, tak v první sezóně na podzim vyraší a pak ji první mráz zničí listy dávno před tím, než by měla zatáhnout. Pokud to kytka přežije (při hluboké výsadbě asi ano), bude cibule slábnout a asi nepokvete. Po několika letech pak zahyne. S fíkovníkem to nejde vůbec srovnat, protože ten vegetuje normálně a před mrazem se chrání (bednou, mulčem...) v období klidu.
Komule, ten kalokvět by mne zajímal, pokud by byl na jaře oddělek, rád ho ubytuju. Sice se o zimovzdorných odrůdách píše, ale jsou prý méně běžné. Asi máte štěstí. Víte něco o jeho původu?
T.

80

Re: Amaryllis Beladonna

Moje beladonky se už mají zase docela k světu , přizpůsobily se trochu laboratorním podmínkám . mají listy asi 50 cm . ty původní mají zaschlé konce . ale nové jsou pěkně zelené . Tak uvidím.Nyní mi ale pro změnu začala schazovat poupata kamélie. Loni ale dělala to samé a nechala  si jen 2 krásné květy.

                                                                                                        Myška

81

Re: Amaryllis Beladonna

To letní ubytování veku,toho bych docílila.Mám přístřešek kde neprší a půda je tam suchá(letos jsem na kraji tohoto pozemku cibulku měla,ale sem tam jsem ji zalila bála jsem se že oni přijdu.No zase špatně.Příští rok bude nasuchu.Pokud to přežije.Ta moje cibulka totiž na podzim pustila dva kořínky a pak měla tu havárii s těma totˇatama a tedˇnedělá nic vypadá jako by spala ,což je asi špatně.Stejně ji dám někam kde bude trošku chladněji,třeba se to povede a dá si říct.No naštvala by mě kdyby zdechla.Ještě mi nekvetla a měla by být bílo růžová-údajně. ab

82

Re: Amaryllis Beladonna

Otázka: kde Tommy žije? V Česke republice a Slovensko?
Mám belladonnu a trápit se s ní uz vice10 let, a ne ještě kvetly.:(

83

Re: Amaryllis Beladonna

tommy žije v ČR... A letos neuspěl, A. belladonna nevykvetla a ani nijak zvlášť neraší.
T.

84

Re: Amaryllis Beladonna

Mým beladonkám se daří dobře , Mají listy více než 75 cm dlouhé. Hnojím se hnojivem KRISTALON pro pokojovky. Doufám , že letos vykvetou. 
Začíná mi kvést kamélie.
                                                                                            Myška

85

Re: Amaryllis Beladonna

Beladonky začínají zasychat , budu je méně zalévat . 
                                                                                           

Myška

86

Re: Amaryllis Beladonna

Myško, mě zasychají jen nejstarší listy, ale jinak jsou ještě docela pěkně zelené.

eda

87

Re: Amaryllis Beladonna

U mé Beladony listy nezasychají vůbec. V květináči je ohromný zelený trs. Jelikož ji mám v plastu, přemýšlím o jarním přesazení do hliněného květináče...
M.

88

Re: Amaryllis Beladonna

Mě tedy také zasychají starší listy , myslila jsem , že to tím vlastně začíná. Tak já budu dále zalévat a hnojit. Děkuji  Edovi i Magdě. 

                                                                              Myška - Jana

89

Re: Amaryllis Beladonna

Dobrý deň ,
po  dlhom čase som sa zasa dostala k vám, mám od včera 2 cibule Belladonna, pani , ktorá mi ich poslala , mi napísala , že ich sadí ako amky- 1/3 cibule vonku, a zásadne do maláho kelímka , jednu mi poslala zasadenú , ale nebola dosť dobre zabalená a tak sa čiastočne vysypala z kelímka , a má pekné korene , ale tú druhú , tá je dosť väčšia , v pondelok odsadila a tá má menšie , ale zato pevnejšie korene , ale je bez listov , uvidím ako sa im bude dariť ,
vela som sa od vás naučila , milka

90

Re: Amaryllis Beladonna

Milka, já je sázím až po krček do hlíny a asi se nic nestane, když bude schovaná celá. Právě mě přestaly růst a asi budou odpočívat přes léto. Dosti žloutnou listy.

eda