Re: Amaryllis Beladonna
Beladonky, mě začaly pěkně růst. Mají mnoho nových lístků. Chladné noční teploty jim prospívají. V létě ztratily skoro všechny listy, ale nyní rostou jak divý. Škoda, že brzo budou muset domů do tepla aby nezmrzly.
Nejste přihlášen. Přihlaste se, nebo se zaregistrujte.
Fórum Amarylis - Hippeastrum » ostatní » Amaryllis Beladonna
Stránky Předchozí 1 2 3 4 Další
Chcete-li přispívat, musíte se přihlásit nebo projít procesem registrace.
Beladonky, mě začaly pěkně růst. Mají mnoho nových lístků. Chladné noční teploty jim prospívají. V létě ztratily skoro všechny listy, ale nyní rostou jak divý. Škoda, že brzo budou muset domů do tepla aby nezmrzly.
Já budu muset tu moji vykopat a mrknout se :lol:
Beladonny mají listy asi 30 cm a rozdělené jsou / alespoň myslím / jedna na 2 díly a jedna na 3 díly.
Myška
Myško,máš to v sz.
Na mých beladonkách začaly zasychat konečky listů , asi je na nich v laborkách teplo. Zaléván je docela normálně. Myška
Loni, když jsem je dal do tepla, také začaly zasychat. Teplo jim nesvědčí. Beladonky mám nyní co nejblíže u okna na parapetu, ale přesto mají kolem 22 a v noci teplota klesá tak na 15. Čekám, že jim také začnou zasychat brzy listy. Zatím ještě odolávají. Potřebovaly by teplotu alespoň o 5 míň.
Mě konečně začala růst a kotˇata s ní hráli hokej, tak jsem ji dala do květináče a šupla na chodbu kde je nejchladněji.
Tak uvidím jestli se zbráborá.
Nyní mám v ruce novou knížku Kapesní atlas "Cibuloviny", napsal John E. Bryan. Nic zvláštního se v knize nedovíme, jde spíše jen o popis rostlin.
Našel jsem ale zajímavost u druhu Amaryllis belladona, kde je psáno, jak se má správně vysazovat.
Cituji: vysazujeme koncem jara tak, aby vrchol cibule vyčníval nad povrch substrátu nebo půdy. Tam, kde zimní teploty klesají pod bod mrazu, vysazujeme cibule 12,5-15cm hluboko. Tam, kde zimní teploty klesají až k -12 sázíme hluboko a cibule chráníme minimálně 7.5 cm vysokou vrstvou mulče. Důležítá je propustnosná půda. V teplých oblastech se amarylis sází mezi nízké keře tak, aby v létě cibule měla dostatek sucha k vyzrání.
To potom vysvětluje proč v návodech na pěstování jsou odlišnosti jak hluboko sázet. Např Lukon Glads doporučuje výsadbu 15 cm hluboko, což je vlasně v našich podmínkách, kdy rostlinu dáváme na zimu domů, špatně.
to je Edo moc zajimave, asi nejlepsi bude ji dat na nejake vysusne a vyslunne misto a prekryt na zimu stlucenou drevenou bednou (urcite Karen a ja si ji pujcime od slepic kam snasejici vajicka ) a pdo ni se da jeste ten mulc a bylo by vystarano
Já si ale myslím, že v našich podmínkách, kde teploty klesají až k -20 se venku nedá pěstovat. Možná ve studeném skleníku a ještě hodně přikrytá by cibule přežila.
no na druhou stranu Edo, kdyz prezije venku fikovnik, ktery doma mam tak by mohla i tato prava amaryllis
Mirku, souhlasím, i to je možné. Třebo časem někdo zkusí jestli vydrží nebo zmrzne.
Edo, já jsem vloni "vyzkoušela" přezimování kalokvětu, který by dle mého názoru také neměl v našich podmínkách přezimovat venku... trápila jsem ho dva roky v květináči - nekvetl a nekvetl. na jaře 2009 jsem ho vysadila na záhon s tím, že ho na podzim přesadím zpátky do květináče a šup s ním domů. ale mělo to jednu podmínku - že vykvete. a tu bohužel nesplnil. na podzim jsem se na něj tudíž vykašlala a se slovy "chcípni potvoro" jsem ho ponechala osudu. jaké bylo moje překvapení, když začal letos na jaře rašit!!! a to byly u nás mrazy i kolem -20°C a žádnou nastýlkou jsem se neobtěžovala. a navíc k mému úžasu vykvetl! takže ho naprosto plánovitě nechávám v záhonu i pro letošní zimu a uvidím, jak to dopadne...
ovšem samozřejmě také záleží na sněhové pokrývce, která je izolátorem a vloni bezpochyby zafungovala.
tak to je pardni zazimovani,chi jinak semenacky od Tebe rostou pekne
Takže jak to tak čtu,beladona by se dala pěstovat jako narcise.Nebo se mýlím?
Takže já tedˇten můj chytnu a letí do sklepa do chladna.
Heleno, já je mám zatím v teple, kolem 20 stupňů a stale ještě rostou, listy nežloutnou. Odpočinek by měly mít správně v nejteplejším létě, kdy mají listy zaschnout. Není to s nimi vůbec jednoduchý.
ted si rikam Edo, ze pokud bude v zemi tak nastava nas obvykly problem-nase milovana narcisova moucha :lol:
Obávám se, že narcisová moucha nebude ten hlavní problém... Tahle kytka prostě potřebuje v létě vedro a sucho a je v té době zatažená, neroste. Na konci léta vykvete a pak raší a na podzim a v zimě vegetuje, ovšem k tomu potřebuje sice chladno, ale rozhodně ne mráz. Tenhle cyklus se nedá nijak otočit, takže pokud ji vysadíte ven, tak v první sezóně na podzim vyraší a pak ji první mráz zničí listy dávno před tím, než by měla zatáhnout. Pokud to kytka přežije (při hluboké výsadbě asi ano), bude cibule slábnout a asi nepokvete. Po několika letech pak zahyne. S fíkovníkem to nejde vůbec srovnat, protože ten vegetuje normálně a před mrazem se chrání (bednou, mulčem...) v období klidu.
Komule, ten kalokvět by mne zajímal, pokud by byl na jaře oddělek, rád ho ubytuju. Sice se o zimovzdorných odrůdách píše, ale jsou prý méně běžné. Asi máte štěstí. Víte něco o jeho původu?
T.
Moje beladonky se už mají zase docela k světu , přizpůsobily se trochu laboratorním podmínkám . mají listy asi 50 cm . ty původní mají zaschlé konce . ale nové jsou pěkně zelené . Tak uvidím.Nyní mi ale pro změnu začala schazovat poupata kamélie. Loni ale dělala to samé a nechala si jen 2 krásné květy.
Myška
To letní ubytování veku,toho bych docílila.Mám přístřešek kde neprší a půda je tam suchá(letos jsem na kraji tohoto pozemku cibulku měla,ale sem tam jsem ji zalila bála jsem se že oni přijdu.No zase špatně.Příští rok bude nasuchu.Pokud to přežije.Ta moje cibulka totiž na podzim pustila dva kořínky a pak měla tu havárii s těma totˇatama a tedˇnedělá nic vypadá jako by spala ,což je asi špatně.Stejně ji dám někam kde bude trošku chladněji,třeba se to povede a dá si říct.No naštvala by mě kdyby zdechla.Ještě mi nekvetla a měla by být bílo růžová-údajně.
Otázka: kde Tommy žije? V Česke republice a Slovensko?
Mám belladonnu a trápit se s ní uz vice10 let, a ne ještě kvetly.:(
tommy žije v ČR... A letos neuspěl, A. belladonna nevykvetla a ani nijak zvlášť neraší.
T.
Mým beladonkám se daří dobře , Mají listy více než 75 cm dlouhé. Hnojím se hnojivem KRISTALON pro pokojovky. Doufám , že letos vykvetou.
Začíná mi kvést kamélie.
Myška
Beladonky začínají zasychat , budu je méně zalévat .
Myška
Myško, mě zasychají jen nejstarší listy, ale jinak jsou ještě docela pěkně zelené.
U mé Beladony listy nezasychají vůbec. V květináči je ohromný zelený trs. Jelikož ji mám v plastu, přemýšlím o jarním přesazení do hliněného květináče...
M.
Mě tedy také zasychají starší listy , myslila jsem , že to tím vlastně začíná. Tak já budu dále zalévat a hnojit. Děkuji Edovi i Magdě.
Myška - Jana
Dobrý deň ,
po dlhom čase som sa zasa dostala k vám, mám od včera 2 cibule Belladonna, pani , ktorá mi ich poslala , mi napísala , že ich sadí ako amky- 1/3 cibule vonku, a zásadne do maláho kelímka , jednu mi poslala zasadenú , ale nebola dosť dobre zabalená a tak sa čiastočne vysypala z kelímka , a má pekné korene , ale tú druhú , tá je dosť väčšia , v pondelok odsadila a tá má menšie , ale zato pevnejšie korene , ale je bez listov , uvidím ako sa im bude dariť ,
vela som sa od vás naučila , milka
Milka, já je sázím až po krček do hlíny a asi se nic nestane, když bude schovaná celá. Právě mě přestaly růst a asi budou odpočívat přes léto. Dosti žloutnou listy.
Stránky Předchozí 1 2 3 4 Další
Chcete-li přispívat, musíte se přihlásit nebo projít procesem registrace.
Fórum Amarylis - Hippeastrum » ostatní » Amaryllis Beladonna