331

Re: Zazimování hvězdníků

Karen, prosím o radu. Jak velké semenáčky mohu dát zazimovat? Někde jsi tu psala o třícentimetrových semenáčcích. To jsi myslela 3 cm obvod nebo průměr???

332 Naposledy upravil: helena (05-10-2011 10:03:50)

Re: Zazimování hvězdníků

Já si nemohu pomoct,ale nejvíc přírůstků bylo na cibulích co jsme koupili v zimě a kvetly někdy duben-květen.Jinak ty starší cibule mají takovou normální velikost,zdá se mi že se konečně srovnali s tím že nejsou tak narychlené jak přišly.Mají už sise jen jeden stvol,ale zdají se být v pohodě.

333

Re: Zazimování hvězdníků

jak jsi byla Karen uspesna se sklizni?

334

Re: Zazimování hvězdníků

Andi to jsem měla na mysli průměr cibulky,  obvod  ab   ab  takovou cibuličku by nebylo skoro vidět  ab   ab
Ale  všechy cibule jsem měřila šuplerou  a obvod přepočítala násobením  3,14.


Miry, cibule dospělé  a loňský dorost - ne semenáče mám sklizené, nenašla jsem nic napadeného - ta že netkaná textilie se mi zase osvědčila. Její největší nevýhoda je že je přez ni špatně vidět, ale možná že jim to spíš vyhovuje. Vůbec se nezdálo, že by chtěli jít spát. Takhle vypadaly ještě na záhonu, ta hustší část na dolním obrázku jsou cibulky - dorost

http://img.janforman.com/th/Snimek0257oco.jpg http://img.janforman.com/th/Snimek010dvqj.jpg

335

Re: Zazimování hvězdníků

Karen, je to radost pohledet, mas je vystavni! az mi je to lito, ze se musi v takove nadhere vyndavat ac
jinak ja jsem spokojen i s tou zelenou stinovkou, rostou v ni dobre a i kvetly, navic je dovnitr videt

336

Re: Zazimování hvězdníků

Jak píše nahoře Helenka ,taky si myslým, že to kupovaným narychleným cibulím trvá déle než jednu sezonu aby se z toho vzpamatovaly.  Já pozorovala že v prvním roce po koupení jsou květy nádherné na dlouhých stvolech ,cibule se po odkvětu zmenšují a po letnění (když teda nebyly nemocné ) jsou sice menší, tvrdé ale takové ..nevím jak to popsat, jako by kostrbaté, a košilky v mnoha případech se slupovaly nepravidelně. Letos se mi zdaly květy mnohdy menší, stvoly měly snad všechny kradší nežli loni a jak píše Hela  skoro ve všech případech jen jeden.Cibule teď když jsem je sklidila po letnění mají všechny krásně hladé, tuhé a pravidelné ,myslím že všechny vyrostly.
Daleko nejvíc mě ale překvapily cibule z dorostu. Ty neprošly nikdy žádným rychlením a narostly mimo těch uplně nejmladších  přímo úžasně.Pro příklad  fotka od tebe  Exotic star ,cibulku mám od listopadu  2010.Nebo  Blossom Peacock - od Martina  z  dubena  2011

http://img.janforman.com/th/29ExoticstarodMirkalistopad20102enc.jpg  http://img.janforman.com/th/32DBlossomPeacockodMartinaduben2011xw1f.jpg

337

Re: Zazimování hvězdníků

Jo ateprve při sklízení jsem našla jeden co nasazoval na květ a protože jsem letos zasadila na volno i Papilko, sázela jsem ještě i ten s poupětem do květináče. Tak jsem zvědavá jak to dopadne
a jestli Cracker Jack...skutečne rozkvete  a co Papilko, cibulku má krásnou .
http://img.janforman.com/th/23201108....CrackerJack...rz3f.jpg

338

Re: Zazimování hvězdníků

Karen moc děkuji za odpověď.Tak to ty cibuličky ještě musím přebrat a ty menší zasadit do truhlíčku. Když jsem viděla co jich je,  tak bych je byla nejradši zazimovala všechny  ab  Nějak se mi už nikam nevejdou. Přes léto narostli orchidejím listy a zabrali mi všechny okna a na Hvězdníčky už mi nějak nezbývá. Vůbec si neumím představit kam je budu dávat až začnou nakvétat a venku ještě bude zima.
:o

339

Re: Zazimování hvězdníků

Karelex Tvé foto je krásný, jsou tam vidět i ty popisky a chci se zeptat-jedna řada amek je odkrytá při focení a druhá je ještě pod netkanou textilií vidíl li to dobře,tu odkrytou si myslim můžeš znovu zakrýt a nebo jsi jí vyjímala ze země,škoda že máš nefunkční foták ,že tam není detail do amek,asi ty popisky stojí vedle každý cibulky,k tomu připraveny gumičky.Taky souhlasím s vyjádřením o nových koupených cibulkách,jak se smrštujou,ale to už mě trápit nebude,narcizovka to na záhoně vyřešila za mě.

340

Re: Zazimování hvězdníků

Zdenku říkej mi jako všichni Karen, ta odkrytá řada to jsou ty dospělé co jsem vytahovala ze země. Foto před zazimováním. Všechny co jsou vidět mám nyní rozložený na dvoře. Pod textílií mám ještě pořád loňské semenáčky.Dneska tu prší tak je na nich ještě i igelit.
A detail do amek co jsi měl na mysli? třeba něco takového?
http://img.janforman.com/th/Snimek00417e67r.jpg

341

Re: Zazimování hvězdníků

Andi , budu řešit stejný problem jako ty,  až je budu mít v zimě dávat na okna,na rozdíl od tebe nemám žádné orchidky  ab  .Loňské semenáče jsou ještě venku, ale doufám že je budu moct už nechat bez hlíny. Uvidím. a dám vědět.

342

Re: Zazimování hvězdníků

Karen děkuju za nabídku oslovení,rád přijímám.Tvé amky jsou krásně velký a rozumim dobře jsou dvouleté?To až je očistíš pak budou krásný jako Jirkovo.Během růstu je nějak hnojíš či zaléváš jen vodou?Je poznat že máš písčitohlinitou půdu a ta jim prospívá si myslim.

343

Re: Zazimování hvězdníků

Zdenku, přez léto jsem je zalévala jen vodou a to z hadice - moc jsem se s nimi nemazlila, jsou teda pod textílií tak z konve by to trvalo moc dlouho.Přihnojila jsem jen jednou a to Cereritem. Zatim mám vyndané ze země jen cibule dospělé - to jsou ty co kvetly  a pak mladé co byly  loni odebrané od mateřské rostliny.
Semenáčky mám  jen od loňska ,ale ty jsou ještě v zemi. Letošní jsem v předstihu přesadila do truhlíkú - ty půjdou na zimu do bytu.

344

Re: Zazimování hvězdníků

Ano cererit jsou granulky a Ty cereritem hnojíš na sucho nebo jej rozpustíš v konvi a zaliješ?Víš Karen představa zalévat z hadice může být u každého jiná.Já mám řeku a tak si vodu čerpám a tou zalévám také někdy přímo ale spíš tou konvicí že vím kolik sem zalil a Ty máš studnu?Nebo  ag A u skleníku mám velký sud a z něj taky zalevám hadicí ale samospádem,tam je voda ohřátá a to se krásně s tím zalévá a tam přihnojuju do kropáčů a také tak mám představu kolik na konev hnojiva třeba toho celeritu ale ten sem ještě používat nezačal.Skoušel sem přihnojovat slepičincem,hlavně papriky ve skleníku a rostli stejně jak dřív

345

Re: Zazimování hvězdníků

Tak ten Cererit jsem přisypávala kolem amek jak se dařilo. Ono to znamená sundat textilii a tak jsem to dělala při druhém pletí.Studnu nemám a tou hadicí zalévám proto, že když bych zalévala jen konví většina vody po textilii jsede dolů.Přehled teda nemám .Rozhodně je to voda studená ,tak jak teče z kohoutku. Hadice je tažená do kopce ze dvora.Velký tlak ale nemám ,protože ji pouštím dole a než doběhnu až nahoru na zahradu  chvilku to trvá. To víš do kopce mně to tak moc rychle neběhá.
Slepičince bych měla  a i založené z předešlých let v hnojníku, ale používám je jen na zeleninu.Včetně zákvasu.

346

Re: Zazimování hvězdníků

KAren tu mastnou netkanou znám,ale odhalil jsem její taje a jednou sem přešel s kropáčem a a za hodinu znovu a že se promočila tak brala dobře i třeba iz hadice. Ale Ty Karen jistě to děláš dobře když Tě to tak krásně roste.Tak jen tak dál,držím palce

347

Re: Zazimování hvězdníků

Minulý rok sem dal řízky muškátů do truhlíku s knotama a tak byla zemina  pro růst OK a to snad tento rok pomůže i mým semenáčkům.Těm se koupil samozavlažovací truhlík a osadil je do něj na jaře a dal do skleníku ale přiznávám že jsem špatně hospodařil,cibulky měly asi 3cm ale postrádaly závlahu a tak skončily.napadla je narcizovka a ony v pudu sebezáchovy na obvodu nasadily nový cibulky je drn amek.Tak sem je dal včera do Truhlíku s knotama,tam je hladina vidy jasná a bydou bydlet se mnou v kuchyni, snad to dobře dopadne.Semenáčky mají tak 2cm a nevim jestli ta zálivka taky má obsahovat krastalon start nebo bez hnojiva?

348

Re: Zazimování hvězdníků

pokud budou semenacky vegetovat behem zimy, rozhodne je prihnojuj

349

Re: Zazimování hvězdníků

Právě jsem otrhávala žluté listí z amaryl, které už jsou nějakou dobu bez země, dojdu k poslední a valím oči, on je tam taky květní puk.. Takže žádné spaní, listy má zvadlé a já ji budu sázet kvůli květu. To už je letos (a vůbec) druhá, které místo zimování pokvete. Letošní léto na balkoně bylo asi hodně zvláštní..

350

Re: Zazimování hvězdníků

Tychi,mě tohle udělalo také několik amek,Jewel,Flaminco Star,Rapido,Purrple Breeze a Apple Blossom.

351

Re: Zazimování hvězdníků

U mě to vypadá divně, na balkoně byly původní naše čtyři cibule, dvě kvetou, dvě nějak moc neusínají, takže se bojím dalšího květu. Teda spíš se bojím toho, že přijdeme o kvetení od února do dubna...

352

Re: Zazimování hvězdníků

Tychi také se mi to letos stalo. Když jsem cibule vyndavala ze skleníčku měl Blossom Peacock nasazeno na květ. Měl rozdvojenou cibuli. Z větší části kvetl v zimě, pak znovu v létě a teď nasadil z té druhé menší poloviny. Tak jsem ho dala do květináče a přenesla do pokoje. Poupě ale zaschlo, tak jsem ho šla už podruhé zazimovat a co nevidím z té větší poloviny má nasazeno na kvetení. Takže ani tento pokus o zazimování se nepodařil a tohle poupě se má k světu. Když to shrnu, tak pokvete letos už potřetí z téhle poloviny  an  ag  ab

353

Re: Zazimování hvězdníků

U mne je to taky tak podobně. Při sklízení jsem měla jeden  který nakvétal, tak šel do květináče,ale jak odkvetl dala jsem jej spát.Při uklízení a balení cibul jsem našla docela maličké poupě  u Purple Breeze.Dneska jsem byla kontrolovat  namátkově pár cibulí co byly zabalené do reklam( neměla jsem dost novin).Ty reklamy nejsou moc dobrý proto jsem je kontrolovala a hned druhá cibule co jsem ji rozbalila - Elvas - má taky nasazeno na květ. Já je ale nechala zabalené.Budu je jen kontrolovat.Nechci je tak brzy vytahovat. Jestli zůstanou květní stvoly stejně velké ,nechán je tak.

354

Re: Zazimování hvězdníků

Karen poradiš mi?Viděl sem jak si oloupala až zcela do čista a pak jsi uřízla ten spodek a pak jsi tu cibulku zasadila a rostla.Víš mám cibulky ještě tak jak sem je vyjmul ze země doma v kuchyni aby v teple vyschly.Už se na ně ale chystám a budu je balit do novin jako vy tedy Ty a Mirek taky asi balí ale nevim proč. To loupete vrstvy tak aby celá vnější strana byla živá bez zaschlých částí slupek a Ty pak balíš do těch novin?

355

Re: Zazimování hvězdníků

Teď neloupu nic, až když je sázím a co se týká seřezávání podpučí,tak to děláme v případě ,když je moc vysoké a kořínky vlastně nemají z čeho růst.Tím cibuli omlazujeme.Tady na Rajčeti mám nafocené různé případy kdy byla cibule nemocná. Tak se mrkni třeba ti to pomůže.:  http://karelex1.rajce.idnes.cz/B31e_Ama … ni_cibuli/

Jo a to balení cibul na zimu ?  No důvod je jedinej,nemáme to množství kde zimovat  a ty noviny cinbuli chrání jak před poškozením tak i před světlem. Sázíme až když raší,

356

Re: Zazimování hvězdníků

a hlavne se toho da napechovat hodne do bedynky  ab   an

357

Re: Zazimování hvězdníků

Karen děkuju Ti za povídání a ty foto jsem také shlédnul a smekám nad tvou hloubavostí, ale sám se tomu také bránit nebudu.Já mám na skladování i gladiolů i amek místa dost, tedy prostory kde mrznout nebude,mám Amek několik.Víš ty tam máš Dable Roma vykrojila jsi hnilobu a ta cibule se pak i po previkuru i po uhlí stejně neuzravila.Byl sem na tom podobně,koupil sem v Třeboni poškozenou cibulku,její poranění jsem potíral propolisem a stejně se zmenšila na průměr nepoškozeného povrchu v celém jejím obvodu a to se mi pak u Tebe líbí viděl sem od Tebe oloupanou amku a myslim že přežila. Taky se jak ty do toho pustim

358

Re: Zazimování hvězdníků

Zdenku děkuji za pochvalu .Ta Dable Roma na tom byla moc špatně, ale nakonec jí narostlo v díře po vykrojeném poupěti ale 7 cibuliček.Letos na jaře jsem je rozdala  a ta jedna co jsem si ji nechala už měla nyní na podzim obvod přez 12 cm.Nejhůř na tom ale byla taková červená  je ve fotkách jako uplně první - z té nezbylo po vykrájení docela nic.Nakrájela jsem ji na maličké dílky Tak na šířku 1 cm. Skoro každý dílek udělal novou cibulku. Tyhle dva případy  mě nejvíc potěšily. Všechny cibule které mám nafocené jako léčené  přežily.

359

Re: Zazimování hvězdníků

Víš Karen občas mám pocit že stárnem strašně pomalu,krok času je tak pomalý a přál bych si někdy jeho zrychlení,třeba si něco vymyslím u včel a musím čekat až to včelky začnou akceptovat a odpoví mi na můj nápad,ale to většinou trvá i více let aby se dalo říci ,,to jde"a já mluvím nyní o včelařaní ,,BKR" Bez Kukly a Rukavic.To se nedá nijak obejít, prostě jde to a když se tu nyní bavíme s Amkama třeba i tam se dá komunikovat a vídím tedy čtu že někteří z Vás korespondentů na eamarilis to již praktikujete ale není tu žádné pravidlo myslim že mnoho rostlin si vymáhá svou kolej a nic není možný univerzálně kombinovat a současně jsou tam společná poznání.Jirka si moudře do vany připravil pro přesazování svou specielní zeminu podle moraváka a tak se s Váma těším na vaše štěstí až Vám Vaši miláčkové krásně pokvetou.Sám teď budu vymýšlet jak v příštím roce amkám vyrobím znepřístupnění narcizovkám aby mý amky vyrostly do síly a pak krásně kvetly, ale to asi bude za dva roky jak ten čas letí pomalu ab .Jistě to zvládnu.Hezký podzim.

360

Re: Zazimování hvězdníků

No to není tak jednoznačné s tím časem.Amkám to moc neutíká ale jinak? Děti vyrostly, vnoučat přibívá ,ba už i pravnouče jedno máme....někdy si říkám kdy bych měla přestat se sázením semen,abych vůbec ještě měla šanci vidět jak vykvetou  an  ,ale nestěžuju si ,to teda v žádným případě. Pořát je to krásná záliba, furt lepší koukat do květináče,nežli sedět a slzet,jak ten čas kamsi prchl. an