31

Re: Smutnice (černé mušky)

j.anniss napsal:

Zdravím vás, ráda bych se zeptala - co když smutnice už nakladly svoje potomstvo? Létají mi kolem amarylisu, mám pocit, že ti jejich mladí můžou užírat cibulku, ale nevím, jestli je to pravda. Když ty lepivé proužky účinkují jen na dospěláky, co s malýma? Nechci, aby ho sežrali, je krásnej! :-)
Děkuji.

Ahoj j.anis vítej mezi námi vydrž on ti někdo poradí já tu jsem taky krátce a zatím se jen učím.Eda,Karen,Evča a jiní ti určitě odpoví. an  :rolleyes:  :cool:

32

Re: Smutnice (černé mušky)

Vitám tě Janis, nevím jestli jméno píši dobře. Tvrdí se že smutnice cibulkám amarylisů neuškodí. Červíci smutnic požírají pouze jemné kořínky a amarylky mají naopak silné kořeny. Lepové destičky mají vychytat dospělé mušky,  aby nemohly klást další vajíčka do hlíny. Tímto způsobem se můžou značně omezit. Destiček musí ale být mnoho, nejlépe v každém květináči a  to leze docela do pěněz, záleží na množství rostlin. Určitě jsi již četla minulé příspěvky, kde jsou ještě další návody, jak se těch nepříjemných potvor zbavit. Není to vůbec jednoduché je zlikvidovat všechny, protože s každou novou hlínou, která není ošetřená si člověk přinese domů další. Dá se vypozorovat v kterém květináči jich je hodně, poněvaž při zalévání začnou mušky vylézat z hlíny a létat, tam bych určitě píchnul lepovou destičku a doporučil bych zalévání spodem. Nemají rádi sucho na povrchu substrátu.   an

eda

33

Re: Smutnice (černé mušky)

Děkuji Vám za uvítání, to jsem nečekala, díky  an

A taky díky za uklidnění ohledně amarylisu, ty létající potvory to nepřežijí, i kdyby mělo být v každém květináčku lepících pásků pět!

34

Re: Smutnice (černé mušky)

anýzku, já bych ti doporučovala přesazení do nového substrátu - hvězdník vyndat, omýt kompletně kořeny a znovu zasadit do substrátu prohnaného mikrovlnkou či jinak ošetřeného (viz rady zkušenějších).
jen tak btw - už vám někomu vyrostly z květináče houby? fakt nefalšovaný, s kloboukem, ale smaženici jsem si z nich netroufla...
Edo, stále se dotazuješ na třásněnky, tak tě potěším! před dvěma dny jsem je objevila na svém Papiliu! místo květního stvolu... to je fakt ke vzteku!  ac

35 Naposledy upravil: Jenny (04-03-2010 06:06:48)

Re: Smutnice (černé mušky)

Komule, tak mě teda jo...včera jsem objevila dvě pidi houby u klivie  ab

Teď jsem právě kvůli těm smutnicím přesazovala...zeminu jsem nechala celou zimu venku přemrznout..a samozřejmě lepky.Ťuk ťuk...zatím je klid.Ale kdo ví, jestli mě ta mikrovlnka stejně nečeká.Nedělala jsem to ještě...tak se ptám jak? Se zakrytím, na kolik minut?
P.S. ...ještě biolit byl v provozu.. ab

36

Re: Smutnice (černé mušky)

Já mám velmi dobrou zkušenost s MOSPILANEM zalila jsem květníky a mám opravdo klid. Jinak loni mi zničily smutnice spoustu sazeniček paprik a také mizlikvidovali sázeničky lupinusu. Letos jsem při rozsazování sazeniček zamíchala DURSBAN rovnou do substrátu a zatím se nic neobjevilo.     Myška

37

Re: Smutnice (černé mušky)

Ako píše Myška, vyskúšal som DURSBAN 480EC a môžem len doporučiť!!! Síce dosť zapácha, ale na druhú stranu sa po jeho použití neobjavila čo i len jedna smutnica. A to je sila!!! Použil som ho tak, že som polial substrát tak, aby bol dokonale napitý. Tento prípravok likviduje aj larvy smutnic. Konečne niečo čo zabralo! Doporučujem však amky zaliať a pár dní vetrať niekde von, pretože nasiaknutý substrát DURSBANOM naozaj zapácha.
Bolo by zaujímavé zistiť či Dursban 480EC nezaberá aj na cibuľovku. Bolo by to super!!!

38

Re: Smutnice (černé mušky)

tak jsi Pavle potvrdil me doporuceni, ktere jsem si myslel, ze Dursban je vhodny  an

39

Re: Smutnice (černé mušky)

Potřeboval bych ještě prověřit zajímavý vliv Previcuru na naše nejběžnější škůdce jako jsou třásněnky a smutnice. Asi tři měsíce dostávají moje hvězdníky jednou za tři týdny dávku Previcuru ve formě zalití. Pravděpodobně má previcur v sobě nějakou chemikálii, kterou třásněnky a smutnice nemilují. Letos poprvé jsou hvězdníky úplně čistý, žádné otravné mušky kolem nelítají a amarylisky pěkně rostou. Je tohleto možné?

eda

40

Re: Smutnice (černé mušky)

To by byla bomba protože mušky jsou otravné hlavně večer.Jsem jak větrnej mlejn  když se je pokouším chytit. ab Hned to vyskouším.

41

Re: Smutnice (černé mušky)

Jani, ale asi to nefunguje hned, ale až po nějakým čase. To už nevím od kdy, ale uvědomil jsem si to až teď, že nemám nikde žádné mušky. Nejsou potřeba ani žluté destičky.  Nejdříve jsem dával koncentraci 0,15% jak je psáno v návodu a nyní již dostávají polovic.

eda

42

Re: Smutnice (černé mušky)

To nevadí hlavně když budou pryč.Díky za návod.

43

Re: Smutnice (černé mušky)

Je fakt, že jsem píchla do paprik žlutý terčík a nic, žádná muška a přitom po bytě létají. Papriky dostaly previcur, pokojovky ne..

44 Naposledy upravil: Pavel (19-01-2013 18:26:30)

Re: Smutnice (černé mušky)

Skúsil som tiež mletú škoricu (škoricu zmiešať s vodou a zaliať) a funguje to naozaj perfektne. Byt mi po škorici voňal ale dosť dlho.  ab
Tiež som predtým dával k amarylkám malú nádobku s vodou a cukrom a neverili by ste koľko sa tam tých malých potvor nachytalo. Po použití škorice to už ale nieje potrebné. Odpudzuje a likviduje totiž aj larvy smutnic. Samozrejme nezbavíte sa smutnic zo dňa na deň.
Výsledok je ale nad moje očakávanie.  an   Sem - tam nejaká preletí ale to je naozaj minimum.

45

Re: Smutnice (černé mušky)

Pavle, tvůj nápad na hubení smutnic až příjde jaro budu muset vyzkoušet.   an

eda

46

Re: Smutnice (černé mušky)

To je skvělý nápad , já ho též vyzkouším. Dokud byl ke koupení Dursban , míchala jsem ho rovnou do zeminy a tak zamíchám trochu skořice. Mám dobrou zkušenost u orchidejí , na malé ranky na listech funguje skvěle.

                                                            Myška

47

Re: Smutnice (černé mušky)

Perfektní rady tady, přeslička na hniloby, česnek na podpučí a skořice na černé mušky...PERFEKTNÍ! ab jste fakt koumalové!Vyzkouším

48

Re: Smutnice (černé mušky)

Tak to já tu skořici  taky vyzkouším,už nyní mi tu něco poletuje.Myslím že si je přináším s kupovanou zeminou.Nic jiného mě teda nenapadá,kde by se tu každý rok vzaly.Vůni skořice mám ráda,tak že to mi teda vůbec nevadí.

Radko,
trochu jsi si to popletla nápady s přesličkou a česnekem jsou ode mne, jen přesličkou odstraňuji ne hnilobu,ale povlak z plísní na zemině případně lze odvarem zničit i mechy na větvičkách třeba na rybízu jsem to dělala loni. Česnek zase naopak zabírá na hnilobu  a snad i na spálu. Poprve  mě ten česnek napadl u cibule která byla na povrchu postižená nějakou mokvavosti. Suknice-vrstva za vrstvou  rozbředávala.Po nanešení postrouhanéno česneku  to vyschlo,ta podivná hniloba zmizela. Od té doby jsem česnek vyzkoušela na řadu hnilobných ran, povrchové hniloby a vždy s úspěchem. Rána vyschne. a zajizví se. V jednom případě, kdy se mi zdál mokvavej krček  taky česnek zabral, ale v tomto případě uschl i list který zrovna rostl.  Česnek také spálí kořínky když se dá moc blízko k nim. Tak třeba, měla jsem hnilobou postiženou půlku podpučí a kořeny které byly živé v této částy uhynuly, na druhé půlce, kde hniloba  přímo nebyla ,kořeny zůstaly.

49

Re: Smutnice (černé mušky)

http://img.janforman.com/th/P30629833z8e.JPGhttp://img.janforman.com/th/P3062984sooc.JPGhttp://img.janforman.com/th/P3062985cuhs.JPG
Letos nedmíru bojuji se smutnicemi. V každém květináči mám lepovou destičku a na ní obrovské množství smutnic.
Podařilo se mě sehnat hnojivo, které by mělo výskyt smutnic omezit. Už jste ho někdo vyzkoušel? Pokud by přípravek fungoval bylo by to super. Tím, že by se nemusely používat lepové destičky, tak by cena vyšla levněji. Ušetřená práce a ještě pohnojíno. Na jaře potřebují amarylky více dusíku a tak poměr by mohl být dobrý. NPK 7-4-5.  Jak se oteplí, vyšoupnu je ven a pak už smutnice nevadí.

eda

50

Re: Smutnice (černé mušky)

No to je nadělení, u nás zatím nic moc. To jsi si asi dotáhl se zeminou?

51

Re: Smutnice (černé mušky)

Hnojivo Floria s ochranou proti smutnicím nekupovat. Zaléval jsem podle návodu a mušky vesele lítají dál. Smějí se, jak jsem se nechal napálit.

eda

52

Re: Smutnice (černé mušky)

Kdysi jsem měla  - ještě v paneláku v Brně  ,docela slušnou sbírku fialek  a ty zatracený mušky se tam taky ukázaly.  Někdo mi tenkrát poradil abych do každého květináčku strčila stroužek česneku.,že je to vyžene. Teda trvalo to docela dlouho, ale fakt zmizely.