481

Re: Zazimování hvězdníků

O to mi nešlo, já vím že v květináčích dobře zimují, taky jsem je tak ze začátku měla,ale teď když je chci dát do těch bedniček na zahradu - kvůli krtkům,bylo by pro mně nejlepší nechat je v těch bednách i zimovat. Ale co pak  musela bych je až začnou jít do květu  z těch beden zase vydlabat  a teprve potom přesazovat dokvětináčů. Druhá možnost, je sázet je  už na podzim  ale pak bych je musela dávat do toho sklepa a lozit tam na kontrolu.NAhoře bych je neměla kam dávat.

Ještě mám celej rok na přemejšlení.

482

Re: Zazimování hvězdníků

Já jsem zimovala amky v květináčích , na podzim jsem dala novou zem ale ve sklepě bylo dost chladno a některé měly spálu. Loni na podzim jsem všechny zabalila do novin a do krabic a nechala je v bytě pod skříní. V lednu jsem zasadila jen ty co měly na květ a měly kořeny velmi pěkné. Zbytek ale sázím až nyní a je to docela bída .Kořeny jsou hodně seschlé a i po namočení nic moc. Tak uvidím časem jak budou vypadat.

483

Re: Zazimování hvězdníků

Karen, když bys to měla v těch bedničkách pohromadě, tak to musí být šílený kořenový propletenec. Bála bych se, že při vyndavání bych je poškodila. Leda je mít ještě v takových těch lehoučkých plastových květináčkách, ale stejně. To mi příjde nějak moc komplikované.

484 Naposledy upravil: karelex (07-05-2013 08:21:48)

Re: Zazimování hvězdníků

Když jsou ve volné půdě taky je to propletenec ,když je pak vyrývám nejde to bez poškození,ale přez léto si to holky užívají  a cibule pokaždé poskočí. K těm bedničkám se rozhoduji kvůli šílené invazi krtků loňské jaro. Každý den jsem měla co opravovat a znovu sázet. Nejvíc to právě odnesly semenáče.Ty sázím do řádků podle skupin  a ti černí hajzlíci mi v tom udělaly takovej brajgl,že jsem měla co dělat abych zachránila co šlo.
Jak píše Myška, ve sklepě si taky nejsem jistá jestli by nebylo docela chladno. Vím jen že brambory  a i řepa tam zimovaly v pohodě.
Zabalené v novinách je mám teď  a jsem celkem spokojená,ovšem ty co ještě nerostou jsou  jak píše Myška už docela dost seschlé. Už je budu sázet přímo do těch bedniček na zahradu.
Pořád nad tím přemejšlím, do bedniček je dám  a nejspíš asi jak psala Evča bude nejlepší je na podzim přesazovat hned do květináčů,aspoň ty co určitě pokvetou.Pak ovšem půjdou do sklepa .

485

Re: Zazimování hvězdníků

Asi rovnou vybrat, které by měly kvést...., aby je člověk poškodil co nejméně.

486

Re: Zazimování hvězdníků

Ano, cibulky - semenáčků stejně na podzim měřím  a ty co budou mít aspoň ty 4 cm zasadím do květináčků taky. To je dobré řešení. Dospělé taky.

487

Re: Zazimování hvězdníků

Ty kořeny se dají dobře rozplést. Loni jsem měla vše v samozavlažovacích truhlících a na podzim jsem je oddělila velmi dobře.Kořeny jsou silné a celkem i pružné.

488

Re: Zazimování hvězdníků

To jo, ale ve volné půdě se rozrostou na metry daleko  a prostě je při vyrývání ukrojím, možná to v té bedničcebude ztohoto hledista i snažší.

489

Re: Zazimování hvězdníků

Poradi mi nekdo, prosim, co mam udelat se svym Neonkem? Takhle mi ted v zari neocekavane vykvetla na okne, kde byla uz od jara. (jeden stvol 7 kvetu) Nijak jsem ji nepresouvala a ani zalivku a hnojeni jsem neomezila... Naposled pred tim kvetla 1 stvol v listopadu, druhy v prosinci a treti na prelomu prosince a ledna. Mam ji dal zalevat a krmit, nebo dat spinkat? Co myslite?
http://img.janforman.com/th/sheep001480x640k6tb.jpg
http://img.janforman.com/th/sheep004480x6402t85.jpg

490

Re: Zazimování hvězdníků

Nevypadá ,že by chtěla zazimovat, kvete nádherně.Nejspíš bych se řídila podle ní.  Hnojit přestávám tak měsíc před sklízením cibulí. Já je mám na zahradě a sklízím v půlce října . Hnojit přestávám  o měsíc dřív. Za oknem mají tepleji Loni jsi ji vůbec nezimovala? Zálivku bych omezila až dokvete. A pak si všímej jestli listy už neraší další případně klesají dolů. S přihnojováním už bych končila.

491

Re: Zazimování hvězdníků

Dik za radu Karen, v loni si sama rekla, ze chce spat. Zacala shazovat listy v srpnu a spinkat sla v zari ale brzy se mi zas probudila. Ted ovsem zacla v zari kvest, zatim co ostatni amky shazuji listecky a pomysli na spanek. To mne zmatlo. Mohla bych ji nechat na okne s papilkama, dokud se sama nerozhodne jit spat.

492

Re: Zazimování hvězdníků

Všechny hvězdníky jsem uložila z venku do místnosti. Je tam chladno. Všechny mají hojně zelených listů. Přestala jsem zalévat.

493

Re: Zazimování hvězdníků

Tak už mám také zazimováno vše jsem odnesla do sklepa nechávám je v květináčích jenom těch pár stále zelených jsem nechala
v bytě. tento týden byly rána u nás hodně studené v pátek byla u aut omrzlá skla a tak jsem je raději uklidila i když hlásí po neděli
zase mírné oteplení po ránu, už můžu klidně spát  ab

494

Re: Zazimování hvězdníků

Já je mám stále na balkoně, sice už taky škrábali auta, ale ani begonky ještě mráz nepoškodil.

495

Re: Zazimování hvězdníků

Takto vypadá moje zimovanie tých mladších amiek.  ab
http://img.janforman.com/th/semenacejesen20135pkc.jpg   http://img.janforman.com/th/semenace1jesen2013nz4u.jpg

496

Re: Zazimování hvězdníků

Pavle nádhera já teda ty svoje ostřihala. To jsem takto stála na schodkách a fotila na všechny strany  ab  ab  ab
vlevo, prostředek a na pravo ab

http://img.janforman.com/th/A201302...pohlednalevoustranuj9mi.JPG http://img.janforman.com/th/A201303...pohlednalprostredeki4tu.JPG http://img.janforman.com/th/A201304...pohlednalpravoustranudrte.JPG

497 Naposledy upravil: Pavel (05-10-2013 20:26:32)

Re: Zazimování hvězdníků

Karen ja tie svoje nechám rásť aj cez zimu. Vyskytlo sa mi dobré miesto u rodičov v dome tak prečo to nevyužiť. Je to len časť semenáčov, ďalšie mám u seba. No máme toho požehnane...  ab  A to som minulú zimu prišiel o 3/4 všetkých amiek zlým zimovaním. Znovu sa to však nejako rozrástlo.  ab

498

Re: Zazimování hvězdníků

No já doufám,že ty moje zimování ve sklepě ve zdraví přežijí a nedopadnu jako ty loni. Když jsem je zimovala v domě v novinách,tak to bylo taky dobrý,ale kdychych je nechala růst tak by nespíš nic nekvetlo .Ten odpočinek přece potřebují,ne?! Pak ještě taky doufám,že to ,že nejsou přesazované jím prospěje. Loni to zimování v novinách ty slabší cibulky nepřežily. To se teda ale týkalo pouze skupinek kde byly velké i hodně malé. Nechávám růst přez zimu pouze semenáčky z tooto roku a pak ty stálozelené.
Jo  Hippeastrum_reticulatum_v._striatifolium_Silhouette1  jak jsem jej dala do teplého pokoje na okno,hned nasadilo třetí lísteček.

499

Re: Zazimování hvězdníků

Prvé dva roky by sa mali amky mali pestovať nepretržite bez zimovania v čo najlepších podmienkach aby cibuľky narástli čo najviac. Zimovať by mali až keď sú kvetuschopné. To sa týka bežných hybridov, u stálozelenných je to iné. Každý druh je špecifický.

500

Re: Zazimování hvězdníků

Tohle vím a dodržuji, ve sklepě mám už starší, ale problém mi dělá, když mám skupinku z jednoho křížení a jsou tam různé velikosti.Pak jsem je nechala spát i když některé byli jen kolem 2 cm průměr.Právě tihle prckové se mi seschli a jako-by zpráchnivěli. Ale to bylo už loni.Kvést mi začínaly cibulky které dosáhly průměru aspoň 3 cm  ovšem ne každá co měla tu velikost taky rozkvetla.

501

Re: Zazimování hvězdníků

achjo, před mrazy přineseny z balkona, od října nedostali ani kapku vody a koukám, už jim zase raší nové listy.. Netušíte, proč mi už druhý rok po sobě nechtějí usnout?

502

Re: Zazimování hvězdníků

V akej teplote ich teraz máš? Chcelo by to uskladniť v tme a v teplote 8-10C. Vyššia teplota podporuje rast. O aké amky sa jedná?(názov)

Druhá možnosť je nechať ich ďalej rásť niekde je je nižšia teplota, tak okolo 14-15 C. Zálievka veľmi málo, doporučujem od spodu, resp. do podmisky. Mám takúto skúsenosť od svojej svokry. Vôbec amky neuskladňuje na zimu do chladu a tmy, ale necháva ich v nevykurovanej miestnosti v dome na slnnom parapete. Amky majú listy nepretržite celý rok. Počas zimných mesiacov sa rast prakticky zastaví, ale listy zostávajú zelené. Zálievka minimálna. Každý rok na jar jej amky pravidelne kvitnú. Je pravda že sú to obyčajné staré babičkovské odrody, ale myslím si že to môže fungovať aj u ostatných amiek.

503

Re: Zazimování hvězdníků

Jsou ve studené ložnici, ale 10 tam není, spíš tak 16. Světla tam taky moc nemají, takže lístečky jsou světlounce zelené a snad každá je má. A druh? Všechno možné, semenáče odtud a třeba Lady Jane.

504

Re: Zazimování hvězdníků

Tak dneska ukončilo zimování dalších 8 hvězdníků. Na podzim byly přesazené z volné půdy do květináčů a dány do špajzu.Jsou to : Alfresko, Candy Flos, Dancing, Grand Cru, Donau, Amorice,kříženec 37a-Exotica+TresCHic(už kvetl loni)a jako poslední neznámá ještě od Radka -pokvete poprve.
Dvě rostliny jsem přesazovala nyní znovu měly prasklý květináč. Ani u jedné nejsou rostoucí kořeny jen zbytky loňských .Cibule jsou u všech dobré. Tak se mi zdá ,že to moje letnění ve volné půdě, které jim určitě prospívá a podzimné vyrývání jim naopak ubližiuje. Nejsem si vůbec jistá, jestli by jim nebylo lépe je nechat stále v květináči.
Ovšem je pravda, že nakvétají slušně. Uvidím jak to bude vypadat dál. Už jsem si u dvouch co kvetly všimla enormního vyčerpání cibule. Když při kvetení nemají funkční kořenový system může to být tím.
Nemám to s čím porovnávat,zatím jsem všechno dávala do volné půdy mimo teda stálozelených ale z těch mi zase nic nekvete. ac
Myslím,že bude nejlepší nechat je v květináči i při letnění  nebo aspoň část abych měla pro porovnání.

505

Re: Zazimování hvězdníků

Tak už máme září a nevím jestli přestat zalévat nebo né, každým rokem jsem končila se záléváním v září,ale letos opravdu nevím jsou krásně zelené a naopak začínají vyrážet nové a nové listy Evergreen jich teď vyhnal pět na jednou koukala jsem jako blázen a
Luna, ta co byla tak špatná po skořici se zlepšila, že na ní dozrály i semínka teď tlačí poupě. Asi budu zalévat pouze ty co nedávám do sklepa a Lunu co pokvete a nechám je na balkoně pozvolna zatáhnout listy.
Co myslíte jak je budete připravovat na zimu vy ostatní?

506

Re: Zazimování hvězdníků

Tohle je u mne to samé, taky jsem včera našla amku která tlačí poupě.  Já letos místo Cereritu použila něco jiného  a téměř všechny po začátku letnění spíš listy zhazovaly  a teprve až jsem se vrátila k Cereritu tak  se jako by znovu probouzí.  Zatím teda zalévám po týdnu stále dál. Nejpíš se budu řídit podle počasí a v nejhorším je budu sklízet i s listy kdyby hrozily v říjnu mrazíky.   Počítám,že budu omezovat zálivku až konce měsíce.  Taky mě zajímá jak jsou na tom ostatní???????.

507

Re: Zazimování hvězdníků

U mě letos amarylkám ještě stále vyrůstají nové listy. Myslím, že je to vyjimečné, protože tento stav růstu je téměř u všech shodný.  Budu je určitě zalévat až do poloviny září a potom uvidím. Přestal jsem je již přihnojovat. Jen ať zatím tloustnou, budou třeba pěkně kvést.

eda

508

Re: Zazimování hvězdníků

U mě také spousta nových listů a cibulky krásně sílí - vidět je to zejména na malých. Kdy hnojíte podzimními hnojivy?

509

Re: Zazimování hvězdníků

Moje amky taky vesele rostou dál. Přes největší horka si dávaly pauzu a teď to asi dohání, taky jim roste spousta nových listů a cibulky tloustnou. Minulý týden jsem je ještě přihnojila, už je hnojit nebudu, ale zalévat ještě ano. ab

510

Re: Zazimování hvězdníků

Taky mám velkou džungli z listí ab . Paráda, hodně dohnaly  tu škodu po léčbě proti vlnatce.  Jen asi v sedmi květináčích jsou bez listů, což je cena asi přelití. Holt přes léto se mi o ně občas staral manžel a sousedka a každý zalejeme trochu jinak.  an