1 Naposledy upravil: Magda (03-05-2014 09:08:21)

Téma: barva hvězdníku

Dovolila jsem si založit nové téma, neboť mé hvězdníky mi občas připraví velké překvapení. Myslím, že jsme si už všichni všimli odlišného vybarvení květu vzhledem ke kondici cibule, jejího pěstování v sezoně, hnojení apod. Já teď řeším poněkud kuriozní záhadu, a to, že jsem si
v roce 2010 objednala od RC Toscu, to co mi vykvetlo, mělo do Toscy opravdu daleko, velice temně červená s ještě tmavším žilkováním. Tuto amku jsem si po dvou sezonách přiřadila k Royal Velvet ( měla jsem možnost vidět ji originál), foto je tady na foru v tématu RV.
Letos začíná kvést až teď a to je to překvápko, zatím má poupě do temně červené hodně daleko, barevně se nejvíce podobá právě Tosce.....,
tak nevím, zda mám opravdu Toscu, jen byla od šlechtitele tak nadopovaná a teprve teď se dostává do normálu. Loni nekvetla, ani jsem ji nepřesazovala, jen jsem přisypala do květináče kompost, oproti jiným rokům byla v chladnější místnosti a trochu více přistíněná.
Až vykvete, tak přidám aktuální foto.
Zajímalo by mně, zda jste se s takovou barevnou proměnou už někdy setkali. Možná se to tady už někde probíralo, ale to jsem nenašla.
M.

2

Re: barva hvězdníku

Ahoj Magdi, změny v barvě květů v různých letech jsem taky pozorovala. U mne to bylo u Amorice. Shodně s tebou jsem se domnívala ,že je to ovlivněné kvalitou cibule ,zdravotním stavem a výživou v době vegetace. Moji Amorice jsem si koupila v 2010 a to také poprve kvetla
http://img.janforman.com/th/2010mii7.jpg
Po odkvětu cibule hnila -léčila jsem ji, přežila, byla na zahradě  ale v dalším roce nekvetla. Dalšího kvetení jsem se dočkala až další rok a květ byl sice velký ale barevně ubohoučký.
http://img.janforman.com/th/2012h5tq.jpg
Tím větší radost mě čekala v dalším roce. http://img.janforman.com/th/2013fwh7.jpg
Tenhle rok byly květy nejlépe vybarvené.Byla to nádhera. Zato letošní květ mě tím víc zklamal.
http://img.janforman.com/th/20149fp8.jpg
Pokaždé jsou přez léto na zahradě, víc už cibule léčená nebyla, tak jen zimování se líšilo. Přesto,že se jedná stále o stejnou cibulku barevně kvetla pokaždé jinak.

Tvoje Tosca ,ale není jediná, která provádí změny v barvě.  Hledala jsem a našla fotku od Pavla .Tenkrát nám sem dal fotečku několika květů u jedné cibule které se velice líšily .Také jde o Toscu.

http://img.janforman.com/th/ToscaodPavlavejs.jpg

3

Re: barva hvězdníku

Myslím, že bude spíš chyba v pěstování, cibuli se asi něco nelíbí,  stopka poupěte začíná vadnout, tak asi celý stonek odřežu, ať se cibule nevysiluje, na pohmat je pevná, tak uvidím...  Srovnávala jsem okvětní plátky RV a Toscy a květy jsou přece jen trochu odlišné. Doufám, že cibule bude OK.
M.

4

Re: barva hvězdníku

Rôzne farebné kvety z jednej a tej istej cibule. (E.Star, Charisma, neznáma)
Určite má vplyv na farbu kvetov teplota pestovania. Takisto aj hnojenie. Pestovatelia v Holandsku dobre vedia čo majú robiť aby cibule krásne vykvitli tými najkrajšími farbami. Ide im predsa o zisk z predaja. Cibule prechádzajú 3.ročným špeciálnym pestovateľským plánom. Nemusíme sa potom čudovať že po odkvitnutí cibule výrazne zmenšia svoj objem. Vlastne môžeme byť radi ak sa nám cibule podarí zachrániť. Trvá dosť dlhú dobu - aj 1-2 roky kým takéto cibule opať vykvitnú. Nie je to pravidlo, ale ak aj vykvitnú. nemajú 2-3 stvoly, na každom 4 kvety, ale cibule majú jeden stvol s menším počtom kvetov.
Karen, táto Tosca bola zaujímavá. Jeden stvol mala krásny vybarvený a druhý takýto bledý. Vedel som si že sa farba môže z roku na rok meniť, ale že ten samý rok z jednej cibule budú kvety na dvoch stvoloch rozdielne... hm, to som nevedel.  ab

http://img.janforman.com/th/E.S.2011mry4.jpg http://img.janforman.com/th/E.Star2012001alpy3.jpg

http://img.janforman.com/th/charizmaforumpqaz.jpg http://img.janforman.com/th/Charizmaforum1c0cu.jpg

http://img.janforman.com/th/neznamaruzova4izhk.jpg http://img.janforman.com/th/neznamaruzova4201281vn.jpg

5

Re: barva hvězdníku

jj je to moc zajímavé.Ta tvoje zvláštní  Tosca mě okouzlila  a udivila už tenkrát. A co další kvetení? Kvetla ti?

6

Re: barva hvězdníku

Od Rostlinek jsem dostala jako záměnu novou cibuli Dancinq Queen. Kvetla dvěma stvoly po čtyřech květech. První byl vybarven mnohem víc sytě než ten druhý. Krásný byly oba. Lenka

7

Re: barva hvězdníku

Nekvitla a tento rok ani nebude kvitnúť. Je to ale krásna odroda.

8

Re: barva hvězdníku

To je škoda já Toscu nemám a taky nemám Temptation  - umřel mi  ac  ac  ac Pořád na něj vzpomínám .
Ale právě jsem dneska odrodila naši Džesinku  Má 3 štěňátka  2 pejsky + fenečku. Všichni vypadají dobře. an  an