1 Naposledy upravil: Pavel (05-04-2016 11:55:47)

Téma: letnění hvězdníků r.2016

Tak ja už začínam letniť. Teploty sú výborné a aj keby prišiel mierny mrázik, amkám vo foliáku to už neuškodí.
Postupne prenášam všetky amky z domu, bytu, pivnice... Mám ich kde sa len dá.  ag 
Je zaujímavé že niektoré prezimovali krásne bez problémov - aj tie menšie a niektoré doslova zhnili alebo naopak zoschli. A to som si dal obzvlášť záležať na tom aby som ich nadmerne nezalial. Polievané boli iba zo spodu kvetináčov na ovlaženie koreňov. Pritom boli zimované na rovnakom mieste. Niektoré sú zrejme citlivejšie.
 
Takže zrejme ako všetci sa už teším na novú sezónu a prichádzajúce leto.

2

Re: letnění hvězdníků r.2016

Mě shnila jedna a přesto mě to mrzí. Rozřezal jsem jí, ale nemá žádné podpučí, tak nevím jak dopadne, asi špatně. Už se mě dlouho nestalo, aby takhle naráz shnila. Někdy v lednu ještě kvetla a pak celý spodek cibule hniloba. Zaspal jsem.   bu

eda

3

Re: letnění hvězdníků r.2016

Když jsem koncem ledna objevila vlnatku, tak jsem 90% všech amek dala na zasklenou lodžii a stříkala a stříkala. Naštěstí v Praze a ve čtvrtém patře nebyla jiná možnost. Pár odvážných co začaly strkat poupata a dala jsem do bytu, tak spíš stávkovalo. Většinou obal poupat udělal jakousi krustu a zastavil se vývoj. Tento týden u amek v bytě povadly i ty slaboučké rašící lístečky. Tak jsem se včerá naštvala a šli téměř všechny za ostatníma do lodžie. Nechci křičet hop..., ale zatím se zdá, že při té pohromě jsem přišla jen "o Neonek"

4

Re: letnění hvězdníků r.2016

U mne zimování moc slavně nedopadlo, o hodně cibulí jsemm přišla  a s docela stejným průběhem jak popisuje  Pavel. Některé vypadaly jako by uschly jiné jako by zhnily.....???  Taky mi je to záhadou. Nejsem ani moc spokojená s těmi co zimu ztrávily na okně v pokoji. Jsou slabě olistěné  a takové nedzživé  . Přitom cibule mají docela tuhé. Na pohled mi připadají jako by spíš chtěly nyní zimovat. ..

5

Re: letnění hvězdníků r.2016

Pavle - už teď dáváš cibulky do foliáku??? Není ještě v noci zima???

6

Re: letnění hvězdníků r.2016

Už jsem všechny amky vynosila do zasklené lodžie. Zatím se zdá, že to je vynikající ozdravný pobyt. Dva dny a už je vidět zřetelně, ze jim to tam svědčí.  ay

7 Naposledy upravil: Pavel (08-04-2016 08:30:25)

Re: letnění hvězdníků r.2016

Andi, ano takmer všetky už mám vo foliáku. Mám už odskúšané že amky vo vnútri foliovníku vydržia aj krátkodobý pokles teploty pod nulu bez ujmy na zdraví. Predsa je to už trochu chránené. Nízke teploty však vôbec nehlásia.
  Staré listy čo ostali cez zimu zelené som na všetkých amkách ostrihal (okrem stálozelených). Aj tak by v nových podmienkach fóliovníka postupne odumreli a vyhnali by nové listy.

8

Re: letnění hvězdníků r.2016

Tož já je taky včera strčila ven, jak jsem je přesazovala po odkvětu do truhlíku a měly už nvoé listy, tak se tam na tom okně horzně válely. Uvidím, jak se jim letos bude líbit venku.

9

Re: letnění hvězdníků r.2016

Tak už jsem je před týdnem také dala všechny do "skleníčku" a zatím jsou v pohodě a to u nás přes týden byly teploty k ráno i -2 stupně. Pro jistotu je na noc zakrývám netkanou textilií. Tak snad budou venku spokojené ab bq

10

Re: letnění hvězdníků r.2016

No teraz u nás hlásia veľké ochladenie v noci aj -2 až -3 C. Dúfam že to amky prežijú v poriadku. Mám trochu strach.

11

Re: letnění hvězdníků r.2016

Já mám všechno doma  netroufla jsem si dávat nic ven. I tady máme ochlazení i když pod nulu to nešlo.

12

Re: letnění hvězdníků r.2016

taky jsem je před pár dny přesunula z balkona zpět do bytu. Ale tváří se hrozně, asi jim ostříhám listí..

13

Re: letnění hvězdníků r.2016

Podle předpovědi by mělo bejt v květnu krásně  .  Tak jsem se dala zlákat a přenesla všechny amky na dvorek. Ještě je nechám pěkně vedle sebe  a na noc je případně přikryji igelitem a dekou. Neodolala jsem tomu krásnému slunéčku.
Hodně semenáčkú je narašenývh.

14

Re: letnění hvězdníků r.2016

Já jsem vyšoupla amky na balkon v pátek. Už jim roste druhá várka listů, tak byl nejvyšší čas. Snad to počasí vydrží.  ab

15 Naposledy upravil: Pavel (09-05-2016 09:02:16)

Re: letnění hvězdníků r.2016

Tak amky ochladenie prežili bez problémov a sú vo foliáku od 5.4.2016!!! Takto skoro som ešte amky nikdy nedával von. Ale keď to počasie dovolilo, prečo nie. Už im krásne rastú nové listy. Tak snáď sa im bude dariť.

16 Naposledy upravil: karelex (10-05-2016 06:03:34)

Re: letnění hvězdníků r.2016

Tak ve foliaku jsou přece chráněné . Tam jim je dobře a kdyby i přišlo zvláště velké ochlazení dá se je ještěště  přehodit  třeba dekou na noc. Tak jsem to dělávala já. Já je mám nyní jen volně na dvoře. Snad už jsou ti zmrzlíci opravdu za námi. aa

17

Re: letnění hvězdníků r.2016

Tak mám pocit, že u nás snad už přišel podzim. Včera ráno jen 3 stupně. Chuděry cibule musely se klepat zimou. Naštěstí je sluníčko rychle ohřálo. Přece nebudu zimovat v srpnu  ai

18

Re: letnění hvězdníků r.2016

U nás je to podobné, jen to sluníčko se dneska ještě neukázalo.

19

Re: letnění hvězdníků r.2016

Zrovna mi jedna začíná na balkoně kvést. Ale jinak letos nic moc, listy jim skoro nerostly.

20

Re: letnění hvězdníků r.2016

U nás je to letos také bída v létě vykvetla jen jedna. Listy nic moc, tak uvidíme jak budou nakvétat v zimě, ale vidím to bledě......

21

Re: letnění hvězdníků r.2016

Já jsem letnila na prosklené lodžii a oproti loňsku se jim dařilo mnohem lépe, loni skoro nerostly a letos kvetly míň, než jsem čekala. Letos krásně narostly. Jen mě teď trochu zlobí, protože se jim vůbec nechce spát. Omezila jsem zálivku, už dostávají jen jednou týdně a místo zasychání listů vesele rostou nové...  ab  Tak asi půjdou do sklepa s listy a ať si poradí, místo naštěstí je.

22

Re: letnění hvězdníků r.2016

O svých letošních potížích s růstem amarylek jsem tady už psala v "Nemocnici "  v současné době se jich část olistila a vůbec si nevím rady  co dál  zalévám taky jednou týdně což považuji za docela hodně. V minulých letech  bych už zalévala daleko méně,jenže ty moje jsou spíš na začátku růstu. Málo která rostlina má víc jak dva listy. Ale co dál  ???  Předpokládám, že když jsou venku a nejsou pod textilkou snad je postupné ochlazování přiměje k usínání. Zatím teda plánuji že ty co nenarašily zatím vůbec začnu vyndávat z květináčů a zazimuji je do novin.  Možná mají špatnou tu zeminu ..... tak potom dostanou novou.
Přesazovat nyní už nemá význam  stejně bych je musela zazimvat. Takto uvidím jak vypadají uvnitř.
Dneska jsem přesazovala do truhlíku letošní starší semenáčky od Pavla .Ty už půjdou na okno na zimování hnedka dneska. Semenáčky  rostly pěkně. Co ale s těmi co přežívají a teprve začaly růst  ?  Já je zimovat s listy nemohu  na to nemám místo. 
Nevím co je lepší ostříhat  a zazimovat  nebo nechat venku až je ochlaování listů zbaví?????

23

Re: letnění hvězdníků r.2016

Karen, tak to ti asi moc neporadím... sama jsem věčný začátečník.  ab  Ty co rostou bych asi nechala venku, co to půjde a pak je i s listy šupla na zimování, ale když říkáš, že nemáš místo... To je pak potíž.
Mě se to zimování s listy hrozně osvědčilo. Cibulky si z nich zatáhnou, co potřebují... a většinou tak v lednu odstraním zbytky listů. Ale mě se to říká, když mám rostlinky 3 a u rodičů je velký sklep, kde se jim líbí.
No každopádně už ty svoje příšerky zalívat nebudu, teď má být ještě hezky, tak jim dopřeju poslední sluníčko, nechám je vyschnout a při příští příležitosti je už dám do sklepa. I když mi to je proti srsti, když rostou...

No a přes zimu se budu snažit zachránit bílou amku, kterou dostala mamka na jaře. Cibule byla pěkná, velká, pevná, volně ložená, nehnila. Měla 3 stvoly, rostly listy... no a najednou se vyvrátila, bez kořenů. A od té doby shodila listy, pak trochu ohnila, tak jsem jí okrájela a od té doby se už jen scvrkává. Dneska jsem jí zas okrájela, ale nikde nic vyloženě shnilého není. Tak nevím co s ní, ten zbytek je docela pevný, rány jsem zasypala skořicí. No a odvezu si jí domů, že jí zkusím mít víc pod dozorem, třeba se chytne.
Ten brutálně okrájený kolibřík, co jsem podle tvého návodu zachraňovala v zimě má 6 listů a chystá se na zimování, tak se mi snad poveze zázrak i s touhle.  ad

24 Naposledy upravil: karelex (25-09-2016 16:32:24)

Re: letnění hvězdníků r.2016

Já je dávám na zimu do košů ze zeleniny  a skládám je na sebe. Od ledna pak každý týden kontroluji a mírně orosím aby tak nepřeschly. Proto je nemohu zazimovat i s listy  do bedniček se nevejdou. Sklep mám taky  ale tam se mi to neosvědčilo  není tam žádné větrání.
Tak budu držet palce tobě s bílou amkou  a no a  sobě ....... ab

25

Re: letnění hvězdníků r.2016

Asi před třemi týdny jsem dal amarylky, kterým vyráží nové listy domu do tepla  za okno. Krásně dorůstají, je vidět že jim to svědčí a jak jim přestanou vyrážen další středové listy, tak je přestanu zalévat. Ostatní jsem nechal venku a už je nezálévám, půjdou rovnou do sklepa.   Ještě mě kvete Papilio a Magic Green.

eda

26

Re: letnění hvězdníků r.2016

A Papilko zimuješ ?  Já je nechávám v pokoji celou zimu.  Mám dvě jedno kupované  a jedno ze semínka  již minulý rok kvetlo.  To kupované je olistěné  a roste i nyní. Druhé semenáč  spí.  Zatím jsem vzala dom jen jeden truhlík do kterého jsem přisazovala ty první semenáčky od tebe. Jinak musím počkat až  dokončíme práce v domě Dneska se chystají snad už konečné úpravy,ale jinak je tu všechno rozkramařené od zedníků. Tak až se to tu uklidní a dostanu se do špajzu  asi taky začnu s ukládáním těch co vůbec nerostou.

27

Re: letnění hvězdníků r.2016

Papilio nezimuji. Je v pokoji na okně celou zimu.

eda

28

Re: letnění hvězdníků r.2016

Tak som až dnes premiestňoval amky z foliáka domov. Je zaujímavé že sa im veľmi vo foliáku posledný mesiac páčilo aj keď teploty v noci už boli chladnejšie. Narástli aj nové listy, hlavne na botanických druhoch.
  Predpoveď počasia už hlási aj vačšie mrazy, tak už som nechcel viac čakať a riskovať. Pokiaľ bolo okolo 0 C, amkám to vôbec vo foliáku nevadilo. Aspoň som im trochu predĺžil sezónu.

29

Re: letnění hvězdníků r.2016

Nejspíš ty naše miláčky podceňujeme a oni chladnější počasí snášejí víc nežli si myslíme.  Já mám jednoho spolužáka ze střední školy který se odstěhoval do Kanady. Píšeme si spolu od té doby co jsem se na sraazu dověděla, že pěstuje amarylky taky. On ale na rozdíl od nás je má jen ve volné půdě bez jakékoliv ochrany před mouchou. Vyptávala jsem se jej na to, ale vůbec nechápal o čem to mluvím. Nikdy mu žádnou cibuli nic nezlikvidovalo. Asi tam ta potvora nežije.  Psal mi před tejdnem, že se vrátili z cest a teprve nyní sklízel cibule . Prej mu letos krásně vyrostly  nezmiňoval se teda jak byly olistěné, ale psal že ještě nemají letos sníh a ani nemrzlo .Psal o tom počasí jako o vyjímce,  že mají letos delší dobu bez sněhu  a mrazu,  teplota  v noci je prej jen k 0C. Cibule po vyrytí zasušuje v garáži a pak teprve zazimuje ve sklepě. Mám od něj ale dvě cibule  ale zatím nekvetly.  Ani nevěděl co mi přivezl ,z fotek vím že měl i plnokvětou a pak takové ty  co se jim tady u nás v Ivančicích říká babičkovské.  Jsem ráda, že mi přežily  ty moje od něho loňské a letošní vymírání,  ale jestli se dočkám aspoň příští rok květu  to jisté nemám.

30 Naposledy upravil: Onka (01-05-2017 12:39:06)

Re: letnění hvězdníků r.2016

Tak jsem si včera udělala na balkoně poličky na naše miláčky a vystěhovala jsem je ven, mám zasklenou lodžii, tak si myslím, že jim zima nebude, musí si holky zvykat. V bytě už jsem je měla po skříních a to jim moc nevyhovovalo byly dost vytáhlé a zesláblé, takže jim denní světlo a čerstvý vzduch prospěje  ad . Ráno jsem se byla na ně podívat jak přečkaly první noc a řekla bych bez problémů vypadaly dobře, teď ještě hodně hnojit aby cibulky nabraly a příští rok zase krásně kvetly. Letos mi kvetly pouze tři z toho dvě nově koupené a jenom jedna moje stará cibule mám všechny malé cibulky o to víc je budu muset krmit ať pěkně tloustnou  bo