1 Naposledy upravil: karelex (17-05-2017 14:14:49)

Téma: letnění hvězdníků r.2017

Tak již i já jsem se pustila do letnění amarylek  stejně jako loni již jen na dvorku. Vzhledem k probíhajícím následkům otravy jsem ponechala i nadále skupiny podle velikosti postižení.
První  skupinu tvoří chudinky, které jsem nechala původně zimovat v květináčích ,protože loni rostly a já se mylně domnívala že se lepší  a otrava nebyla tak silná. Letos již ale nezačaly růst  a já je přesadila až nyní. Tyto rostliny jsou na tom nyní nejhůře. Dala jsem je na místo u zdi kde je nejvíc světla a tedy prší tam .Za deště je zakrývám.

http://img.janforman.com/th/01...nejvicpostizenezimovanevzasazenelpnc.JPG


Do druhé skupinky jsem seřadila všechny amarylky ,které jsou na tom nejlépe. Sem patří ty, které mi přátelé letos darovaly, a spolu s nimi jsou  rostliny, které byly naopak postižené nejvíc, loni vůbec nezačaly růst  a já je zazimovala jen tak do novin. Letos po zasazení do nové zeminy se krásně olistily.

http://img.janforman.com/th/02....noveacibulezimovanevnovinach7s34.JPG




Poslední skupinku tvoří  amaryllky co zimovaly v pokoji jsou to ty stálozelené  a pak truhlíky se semenáčky  a nějaké malé cibulky z minulých roků.  Ty stálozelené snad otrávené nebyly vůbec nebo jen málo - stály na druhém - vzdáleném konci foliaku  a nepřítel rostlin by  to tam měl nejdál. Jako poslední jsem vynášela na dvorek  truhlíky. Již doma jsem si všimla ,že některé rostliny již hodně vyrostly  a to až tak,že nadzvedávaly zeminu kolem cibule. Tady tuto skupinu jsem  začala rozsazovat do květináčů. A přátelé, bylo to nádherné, ten pocit mít v ruce zdravou ,krásnou velkou cibuli ,takovou která má  silné dlouhé kořeny  a svrchní suknice praskala pod zvětšující se cibulí. Bylo to nádherný  po těch chudinkách které jsem v posledních dnech piplala a  přesazovala. Již jsem byla zvyklá na ty postižené i když se lepšily žádná tak nekypěla zdravím jako tyto. Některé z těchto nově sázených semenáčů jsou z roku 2015 kdy k otravě došlo  a tím pádem se otravě vyhnuly - ještě byly doma v kelímku, jiné které nejspíš postřik dostaly, ale byly náhodou ještš ten rok přesazené do nové zeminy. Já věděla již doma ,že jsou tam zdravé a dobře rostoucí semenáče, ale nyní ,když jsem je měla v ruce   to mi dodalo takovou novou chuť a radost z amarylek  i když ty po otravě ještě dlouho nepokvetou  a stále ještě další odumírají ( při tomto letnění  jsem jich vyřadila dalších 6) tady tyto mladé semenáče by aspoň některé mohly příští rok již i rozkvést a to mne moc povzbudilo.  Mám velkou radost a nevzdám se.
Na ukázku přikládám několik  truhlíků  jak vypadaly  před zimou  a nyní při přesazení nejsilnějších rostlin do květináčů.

http://img.janforman.com/th/01...truhlikchorzh0dk.jpg http://img.janforman.com/th/02...truhlikchorzhi80.jpg http://img.janforman.com/th/03truhlikchorzybw5.jpg

Takto vypadají nejsilnější semenáče při přesazení jedná se o křížence  .matka LaPaz + otec Papilio od dj.joop

http://img.janforman.com/th/338201701..horziq44.jpg

2

Re: letnění hvězdníků r.2017

Krásně se Ti to "zelení", tak jen tak dál!!! Hodně úspěchů!  bi  ay  bf  bk  bo  bp

3

Re: letnění hvězdníků r.2017

Pěkně je o ně postaráno.  Přeji ať se jim daří a pěkně tloustnou.  bo

eda

4

Re: letnění hvězdníků r.2017

Edo dík, pro mne je to po tom průšvihu s otravou  velké povzbuzení  a radost, když vidím tyhle první silné semenáče.

5

Re: letnění hvězdníků r.2017

Tak už taky letním. Jen jsem nepřišla na to, jak tu fotku otočit... Normálně mi to jde.  bk
http://img.janforman.com/th/2017052218.03.20kjym.jpg

6 Naposledy upravil: karelex (22-05-2017 19:39:42)

Re: letnění hvězdníků r.2017

Sluší jim to i naležato

http://img.janforman.com/th/2017052218.03.20m9bq.jpg


Mně to otočit šlo.  bv

7

Re: letnění hvězdníků r.2017

Moc pěkný stojánek! Líbí se mi to zábradlíčko kolem. Ještě by se pár cibuliček vešlo...  ax

8

Re: letnění hvězdníků r.2017

Což to by se vešlo, má to dole ještě dvě poličky, jenže mám doma nenažranýho býložravýho mazlíčka (králíčka). Takže poličky jsou pasé, ušák se na ně dostane, kombinace králík - amarylisy není úplně ideální.  ab
Karen, díky za otočení. Jak jsi to udělala?

9

Re: letnění hvězdníků r.2017

Trochu jsem obrázek ořízla na výšku  a pak ubrala na velikosti obrázku  -nevím jak se tomu říká .- snad počet bodů .

10

Re: letnění hvězdníků r.2017

Zdravím, jak se daří vašim amarylkám? Moje rostou jako splašený, tolik listů jako teď neměly loni za celou sezónu.  bo  A ta mimča "papilek" z Japonska, nebo odkud to přítel objednával, rostou všechny! Nejšikovnější má už asi 5 listů.  bq A dokonce se mi podařilo zachránit i mamčiny 3 chuděrky, které se snažila umořit, taky už pěkně rostou. No mám z nich radost. bs

11

Re: letnění hvězdníků r.2017

Tak já to co mně zůstalo po otravě taky letním na dvoř a část se snaží taky krásně. Bohužel ty co na tom byly nejhůř  tak stále odchází. Dneska zrovna jsem rušila 10 květináčků. Bohužel je mezi nimi i několik těch lepších (Rilona, Picotee red lilian  -ta mne mrzí moc,Bogota, Charisma,) Ostatní jsou kříženci. Ale některé se lepší  a  no a další jsem objednávala. TAk ,že se nedám odradit  . Největší radost mám z těch co jsem letos dostala maličké  ....ty otravou neprošly tak ty stále těm slaboučkým ukazuji  aby si z nich vzaly příklad jak mají růst. Zrovna včera mi donesla několik nových cibulek  Evča.

12

Re: letnění hvězdníků r.2017

Ak sa ti dá tak odfoť tie kúpené papilka.  ad 

Ja som amky poslednú dobu veľmi zanedbával (mal som veľké zdravotné problémy ale už je to lepšie).
Do foliáku som ich dával len pred týždňom. Zrezával som im všetky listy (okrem botanických druhov) pretože boli veľmi vytiahnuté následkom nižšieho osvetlenia v pivnici. Vo foliáku by aj tak odumreli. Tak snáď pekne porastú nové.
  Veľa amiek mi aj kvitlo - rôzne krížence, ale mnoho z nich som kvet ani nevidel. ac  Veľa amiek mi aj umrelo...
Stále ich mám však dosť veľa, takže mi to moc nevadí.

13

Re: letnění hvězdníků r.2017

Tady jsou vyfocený, jsou to prckové a kdoví, co z toho vyroste.
http://img.janforman.com/th/2017062920.19.04ivl5.jpg

Karen, moc ti fandím a doufám, že příští rok už i některé cibulky pokvetou a ty otrávené, co ještě bojují, se vzpamatují.

Pavle, snad už bude jenom líp a líp. Vždycky je dobré mít milého koníčka, člověk přijde na jiné myšlenky. No a v tvém případě nejsou amarylky koníček, ale přímo kůň. Ve foliáku jim bude určitě dobře a rychle nasadí nové listy.

14

Re: letnění hvězdníků r.2017

Držím ti palce aby to boli Papilka. Rastú nádherne. Sú v dobrých rukách.

15

Re: letnění hvězdníků r.2017

Zdravím zase po čase. Myslíte, že už je čas stopnout zálivku? Letos mi takhle divočí, tak je nechci stěhovat k babičce s listy... Nebo aspoň ne se všemi.  ab
http://img.janforman.com/th/Letneni2017afa1.jpg

16

Re: letnění hvězdníků r.2017

Každý rok koncem srpna přestávám zalévat a nechám je pomaloučku zasychat, aby se zbavily co nejvíce listů než půjdou do sklepa,
pokud to jde uklízím je co nejpozději, aby si prodloužily vegetační období, sklepa si užijí až až  ab
Máš krásný stojan na amky, také mám zasklený balkon a něco takového by se mi hodilo, můžu se zeptat, kde jsi ho sehnala?
Děkuji za odpověď
                            Ilona

17

Re: letnění hvězdníků r.2017

Tak je ještě jednou trošičku zaleju a pak mají útrum. bs
Ten stojan je z Ikea, je to šikovná věcička. Dá se i přikotvit ke zdi, ale mně stojí jen tak a ani se nehne. http://www.ikea.com/cz/cs/catalog/products/20151837/

18

Re: letnění hvězdníků r.2017

Anor děkuji  ab  ab

19

Re: letnění hvězdníků r.2017

Zdravím, mám trošku obavy z toho splašenýho počasí. Dneska ráno jsme měli 5 stupňů, amky mám ještě pořád venku a doufala jsem, že tam do října vydrží. Lodžii jsem zavřela, aby neprotahovalo. Upřímně se mi je uklízet ještě nechce, v říjnu má být krásně, ale ty teploty pod 10 stupňů mě trochu znervózňují. Co radí zkušenější pěstitelé?  bn

20

Re: letnění hvězdníků r.2017

Taky nad tím přemýšlím, Zatím jsem vzala dom jen ty malé a po otravě zmenšené. Taky se mi je nechce sklízet  všechny jsou bohatě olistěné,musela bych stříhat listy. Tak ještě nic nedělám  jen jsem je srovnala do košů  a snad je na noc budu přehazovat igelitem. Ještě budu čekat.

21

Re: letnění hvězdníků r.2017

Na facebooku píšou, že už kytičky uklízejí. Mně se zatím taky nechce. Dnes tu jsou pouze 3°C, pořád ale věřím, že se ještě trošku oteplí. Asi jim na noc budu taky dělat zástěnu...

22

Re: letnění hvězdníků r.2017

Také mě ranní teploty děsí u nás byly pouhé 4 stupně ve druhém poschodí a jsou nepříjemné ranní mlhy, dneska to vypadá, že se snad ani mlha nezvedne ach jo. Letos snad ani žádné babí léto nebude.

23

Re: letnění hvězdníků r.2017

Tak už jsem také začala zimovat i když se mi vůbec nechtělo. Problém je v tom, že listy na hvězdníčcích zatím vůbec nežloutly jsou krásné silné a zelené a mám problém je nacpat na skříň  ag.

24

Re: letnění hvězdníků r.2017

Já je zítra už taky odvezu k babičce do sklepa. Zatím mi zatáhl jeden jediný, zbytku se nechce. Letos krásně narostly, tak už se těším na jaro.  ab

25

Re: letnění hvězdníků r.2017

Už jsem také začala stěhovat kytičky do sklepa. Přibyly mi nové dvě poličky (ale také kytičky!). Ještě jich mám hodně venku. Sem tam se objeví žlutý list. Postupně je budu obírat, jak budou zatahovat.
Zjistila jsem, že raší poupě u mojí původní červené. Dneska jsem viděla náznak rašení i u nových dvou cibulí od "osivo.semena" - Apple Blossom a Red Lion. Asi byly hodně brzy uložené ke spánku a už se jim to zdá dlouhé. Dala jsem je do suché zeminy a nechám je, ať si dělají, co uznají za vhodné. Taky už mám doma cibule, co jsme objednávali přes facebook společnou objednávkou. Mám tam i vytoužená papilia. Snad to nebude záměna jako u Sieberzu!!! Až si vzpomenu, vyfotím a dám k posouzení. br
Dnes u nás od rána fouká velice nepříjemný vítr. Odpoledne ještě ke všemu začalo pršet. Lepší už to asi nebude. bl

26

Re: letnění hvězdníků r.2017

Také si myslím, že o moc lepší už to nebude. I jestli nějaké sluníčko vyjde, tak na chvilku a už se půda neprohřeje. Malé cibulky už začínaly červenat, tak honem s nimi na zimoviště. ab
Musíme to brát pozitivně - vždycky když se zazimuje, tak jsme zase blíže ke kvetení ab a za dlouhých večerů pak chodím lovit mezi slupkami náznak stvolu ab  bs

27 Naposledy upravil: karelex (06-10-2017 19:12:09)

Re: letnění hvězdníků r.2017

Teda lepší jsi to ani říct nemohla   ab ab  ab

28

Re: letnění hvězdníků r.2017

Andi, potěšilo mě, že nejsem sama, kdo při každé příležitosti okukuje, co je v kytičkách nového!!! Dnes jsem odnosila další cibule. Ještě není všemu konec. (Objevila jsem už tři poupata a dnes mě překvapilo, jak rychle raší! Už je jasné, že to poupata jsou.)
A to pak přijdou na řadu begonie na zahradě (+-100 hlíz). Zatím pořád pěkně kvetou, je mi líto je řezat. Navíc by správně měly přejít mrazíkem...
br

29

Re: letnění hvězdníků r.2017

No tak u nás dneska několikrát pršelo a tak i když jsem ještě pořád měla amky na dvorku , nedalo mně to a odnosila jsem je již domů.  Měla jsem obavu, jestli na dvoře i když byly pod stříškou  nebude po tom dešti  příliš vlhko.
Nakonec jsem jim tento týden  již  listy zakrátila. Čekat až jim docela uschnou by asi bylo moc   na dlouho.  Na dvoře jsem nechala jen posledních,  ale 10 rostlin  které jsem nedávno přesazovala z truhlíku .Všechno to byly odrostlé mladé rostliny  na prvním zimování.  Tak uvidím, počkám ,až u nich vyschne půda v květináči.  Na květ mně nejde nic.  ale to jsem ani nedoufala.

30

Re: letnění hvězdníků r.2017

Já už je mám pěkně vyschlé. Už listy taky pěkně žloutnou. Ve sklepě jsem si to udělala přístupné z obou stran, abych mohla suché listy obírat. Ty jsem většinou vůbec nezkracovala. Na polici přímo pod oknem si šetřím místo pro mladé cibulky. Těm bych chtěla občas kápnout trošku vody. Uvidíme!