181

Re: Opylování,šlechtění,semena-2

Zatím to vypadá nadějně  již druhý den po zasazení naklíčeného semínka se ukázal lísteček. bo

182

Re: Opylování,šlechtění,semena-2

Zajímalo by mne jestli někdo má vlastní zkušenosti  s opylováním květu vlastním pylem . Tím myslím pylem s toho samého květu jako je blizna.  Já to teda nikdy nedělala, protže jsem si říkala, že by nic moc zajímavého se neukázalo, ale letos jsem měla několik skupin takových semen   od  Vosičky.  Obě máme stejný výsledek  - tato semena i když klíčí a i ze začátku rostou   nakonec hynou.  Stejný výsledek jsem měla i u semínek od další pani,  která mi poslala jedny takto vzniklá  a druhá  které byly rodiče různí.  Rostou mi jen ta druhá.  Ptala jsem se na to na VŠV  zermědělské v Brně  jestli to může bejt  tou příbuzností  a oni mi to potvrdili  i když nevylučují možnost vzniku ojedinělé rostliny . Dověděla jsem se ale ještě něco zajímavého, co jsem nevěděla .Přikládám výňatek z dopisu , protože si myslím, že by to mohlo být zajímavé i pro ostatní.

"   V praxi to funguje tak, že rostliny jsou schopné rozpoznat zda pyl pochází od stejné rostliny nebo od cizí, a nechá se opylit pouze jen tím cizím pylem. A to je právě případ amarylek. Jenže v přírodě není nic na 100% a proto, jak se ukázalo, je možné získat semena, která jsou dokonce schopná klíčit (někdy se stává, že rostliny po samosprášení vytvoří semena, ale ty neklíčí), některá klíčí, ovšem nejsou dále životaschopná, nebo jen některá, nebo můžou být v dospělosti sterilní atd atd. "