181

Re: Opylování,šlechtění,semena-2

Zatím to vypadá nadějně  již druhý den po zasazení naklíčeného semínka se ukázal lísteček. bo

182

Re: Opylování,šlechtění,semena-2

Zajímalo by mne jestli někdo má vlastní zkušenosti  s opylováním květu vlastním pylem . Tím myslím pylem s toho samého květu jako je blizna.  Já to teda nikdy nedělala, protže jsem si říkala, že by nic moc zajímavého se neukázalo, ale letos jsem měla několik skupin takových semen   od  Vosičky.  Obě máme stejný výsledek  - tato semena i když klíčí a i ze začátku rostou   nakonec hynou.  Stejný výsledek jsem měla i u semínek od další pani,  která mi poslala jedny takto vzniklá  a druhá  které byly rodiče různí.  Rostou mi jen ta druhá.  Ptala jsem se na to na VŠV  zermědělské v Brně  jestli to může bejt  tou příbuzností  a oni mi to potvrdili  i když nevylučují možnost vzniku ojedinělé rostliny . Dověděla jsem se ale ještě něco zajímavého, co jsem nevěděla .Přikládám výňatek z dopisu , protože si myslím, že by to mohlo být zajímavé i pro ostatní.

"   V praxi to funguje tak, že rostliny jsou schopné rozpoznat zda pyl pochází od stejné rostliny nebo od cizí, a nechá se opylit pouze jen tím cizím pylem. A to je právě případ amarylek. Jenže v přírodě není nic na 100% a proto, jak se ukázalo, je možné získat semena, která jsou dokonce schopná klíčit (někdy se stává, že rostliny po samosprášení vytvoří semena, ale ty neklíčí), některá klíčí, ovšem nejsou dále životaschopná, nebo jen některá, nebo můžou být v dospělosti sterilní atd atd. "

183

Re: Opylování,šlechtění,semena-2

Za pár dnů mi vykvete Germa, prosím nemáte někdo pyl nějakého cybistera? Ráda bych po dlouhé době zkusila křížení a nic zajímavého mi nekvete.
                               Děkuji Ilona

184

Re: Opylování,šlechtění,semena-2

Ráda bych nabídla, ale mích pár přeživších cybisterů je ještě ve velikosti nekvetoucích, vlastně až na nový Evergreen a Mystika. U těch sebrat pyl mě vůbec nenapadlo. Užívám si ty dvě křížení z roku 2014 a další křížit z důvodů místa nejspíš nebudu.
Nyní mi kvete jen Misty a Apple Blossom a Rilona.

185

Re: Opylování,šlechtění,semena-2

Jork, děkuji to nevadí, také mám po odkvětu Evergreen, Lady Jane a kvete Grand Diva, ale ta je červená a tak by to křížení asi nic moc nebylo, pravděpodobně by byla zase červená. Chtěla jsem zkusit cybister ty jsou hodně zajímavé mohlo by to být pěkné křížení, tak snad někdy příště  ab
Také mám málo místa a tak jsem už hodně dlouho nic nezkoušela křížit toto byl jenom náhlý nápad.

186

Re: Opylování,šlechtění,semena-2

No jo, to máš pravdu, ale určitě by to bylo zajímavé. Germu nemám, ale těším se na nějakou fotku. Ta Misty, by možná úplně marná nebyla. Germa s růžovýma tyčinkama...trochu jsem se zasnila bm

187

Re: Opylování,šlechtění,semena-2

Jork, myslíš že by to stálo za zkoušku? Máš bujnou představivost  ag , ale možná máš pravdu, že by to mohlo být zajímavé, tak jestli by tě to neobtěžovalo pošli trochu pylu, poštovné ti zaplatím. Vypadá, že vykvete po neděli, tak bychom to mohli stihnout opylovat.
http://img.janforman.com/th/1004723ei84.JPG http://img.janforman.com/th/1004724yiil.JPG

188

Re: Opylování,šlechtění,semena-2

Ilonko, jestli si to fotila dnes, tak mě dneska teprve květ vykvetl. Raději bych pyl sebrala zítra, případně v sobotu ráno a poslala v pondělí. Co myslíš? V úterý by si to mohla mít. Poštovné neřeš.

189

Re: Opylování,šlechtění,semena-2

Jork, fotila jsem to dnes, takže je určitě čas po neděli také by tak mohla vykvést, tak jsi mě nakonec přemluvila a budeme se těšit společně snad z toho něco bude  ab  Včera jsem jeden dozrálý semeník vysypala a ze semínek není vůbec nic žádný zárodek v nich není jsou úplně prázdná, sice jsem je dala plavat, ale nic z nich nebude  ak

190

Re: Opylování,šlechtění,semena-2

Ilonko, psala jsem ti.

191

Re: Opylování,šlechtění,semena-2

Jork, už jsem odepsala  ab

192

Re: Opylování,šlechtění,semena-2

Ilonko, pyl jsem dnes poslala. Držím pěsti.

193

Re: Opylování,šlechtění,semena-2

Jork, dneska nepřišel, tak snad zítra dám vědět  ab

194

Re: Opylování,šlechtění,semena-2

Jork poslala jsem SZ  br

195

Re: Opylování,šlechtění,semena-2

Držím palce, snad to dopadne... bw , že bych se případně nějakého semínka ujala... bt

196

Re: Opylování,šlechtění,semena-2

Jork, určitě jestli nějaká semínka dozrají, tak je máš u mě  ab  Zkoušela jsem křížit Grand Diva X Evergreen z nich není vůbec nic všechna byla prázdná, další křížení Evergreen X Grand Diva nedozrála, Grand Diva X Luna semeník zaschl, Grand Diva X Lady Jane zatím roste a nejlíp zatím vypadá Luna X Lady Jane. Zítra nebo spíš v sobotu zkusím křížení s pylem od tebe snad z toho něco bude   br

197

Re: Opylování,šlechtění,semena-2

Držím palce, aby se podařilo!   ay br

198

Re: Opylování,šlechtění,semena-2

Jork, prosím kde jsi sehnala tu zkumavku jak jsi mi poslala pyl? Kvete mi Germa a chtěla bych si dát pyl do mrazáku až pokvete něco zajímavého abych mohla použít. Děkuji za odpověď  ab

199

Re: Opylování,šlechtění,semena-2

Ilonko myslých tyto zkumavečky? 
http://img.janforman.com/th/A201001...od4u.jpg
Dají se koupit v lékárně a jsou určené na odběry krve - teda prý  ale v lékárně je mají jen že jsou balené ve velkém množství  . ab

200

Re: Opylování,šlechtění,semena-2

Karen asi něco podobného, Jork měla takové na závit šroubovací, ale tyhle jsou také príma zkusím se zeptat v lékárně děkuji

201

Re: Opylování,šlechtění,semena-2

Jo tak na závit jsem neviděla  ale tyto moje  mi taky již někdo poradil  a jsem s nimi uplně spokojená. I se dobře s nimi ten pyl sbírá ,prašník se dobře o okraj zkumavky a pomoci víčka odtrhává a v případě že opyluji čerstvým pylem  hned po odběru  se blizna krásně akorát vejde do zkumavky a dosáhne až na dno.  Fakt dobře se s touto mini zkumavkou pracuje.

202

Re: Opylování,šlechtění,semena-2

Ilonko, jsem laborantka, tak v laboratoři.

203

Re: Opylování,šlechtění,semena-2

Ependorfku jsem si zapomněla vzít domů, tak jsem inprovizovala.

204 Naposledy upravil: Onka (10-06-2018 11:29:48)

Re: Opylování,šlechtění,semena-2

Tak to jó dneska jsem se ptala v lékárně, tam mají pouze velké na moč, mám se zeptat ve zdravotních potřebách, tak to zkusím po neděli.
Jork, už je opylováno ještě dneska to zkusím trošku ošmrdlat pylem a děj se vůle boží  ag jak říkal můj tatínek  ab

205

Re: Opylování,šlechtění,semena-2

Doufám, že se zadaří. Germu nemám, ale myslím, že když to dají dohromady může být pěkné potomstvo bk

206

Re: Opylování,šlechtění,semena-2

Jo a kdyby se nepovedlo sehnat ty malé zkumavky, můžu poslat.

207

Re: Opylování,šlechtění,semena-2

Jork, necháme se překvapit už je opylováno, tak je to jen na nich co se vyklube, tedy jestli semeník dozraje. Děkuji za nabídku ještě se zkusím zeptat a pak dám vědět děkuji.

208

Re: Opylování,šlechtění,semena-2

Jork, tak jsem neuspěla v lékárně ani ve zdravotních potřebách, ale to už je jedno Germa odkvétá. Na internetu jsem něco našla, tak jsem si objednala uvidím až přijdou jestli nebudou zase moc malé, doufám, že budou vyhovovat  ab

209

Re: Opylování,šlechtění,semena-2

Ilonko, stačí napsat a pošlu. Jsem napnutá jestli bude potomstvo? ad

210

Re: Opylování,šlechtění,semena-2

Jork, to já také a jestli semeník vydrží pak ještě asi tři roky než se krasavice ukáže  br