511 Naposledy upravil: jork123 (05-09-2018 08:34:56)

Re: Zazimování hvězdníků

V poslední době zalévám vodou z akvaria, kterou vyčerpávám z akvaria a asi jim to dělá dobře ag...recyklace bo

512

Re: Zazimování hvězdníků

Tak tuhle možnost nemám ,ale zalévám vodou ze střechy co natekla do sudů  tak čerstvou dešťovkou. Na zimu si vždycky nachystám zásobu do pet-lahví.

513

Re: Zazimování hvězdníků

Vodu z akvárek také nemohu vynachválit, to se líbí asi všemu zelenému.

514

Re: Zazimování hvězdníků

Tento týden jsem zahájila zimování amek. Část, kterou jsem měla na nezasklené lodžii šla na zasklenou. Přiznávám, že tam je nyní dost plno be

A protože jich není nikdy dost, tak jsem ještě pár cibulek objednala v eurobulbu bu .

515

Re: Zazimování hvězdníků

Taky jsem již zahájila zazimovávání.  Včerejší noční mráz na zahradě mě docela zaskočil. Na dvoře naštestí nebyl, ale na zahradě končily rajčata  a cukety docela. .Přišlo mně to docela zvláštní. Mám letos na zahradě zasazené nějaké cibule zmijovců a ty mrazík trochu spílil . Větrších  rostliny na dvorku v květináčích  se mrazík nedotkl, přitom teploměr tam ukazoval 0C

516

Re: Zazimování hvězdníků

U mě na parapetu vše roste a raší nové listy, jak o závod. Moc se jim do zimování nechce, al eomezuju zálivku na minimum už. Jediná cibulka, co shodila 2 listy, je v kuchyni na zemi, trochu přistíněná...

517

Re: Zazimování hvězdníků

Na zimování se teprve připravuji. Dnes jsme konečně položili lino do regálu ve sklepě. Zítra už bych chtěla začít s přenášením cibulí. Začnu nejdřív s dospělými... Zatím jsou všechny krásně olistěné. Nechám je zatáhnout a listy budu obírat.
Taky čekám na nové cibule z Eurobulb. Mám vybrané jen ty "nej" kousky, snad budou všechny a i zdravotní stav bude OK!?!
bm  be  ag

518

Re: Zazimování hvězdníků

Tak u mne již je vše na zimování nachystané . Některé cibule jsem  uklízela skutečně s obrovskými listy, ale vešly se všechny do horních košů tak listy nejsou ani nijak moc ohnuté a jak říká vosička budu je postupně obírat  jakmile uschnou. Už jsem to tak dělala i loni. Doma na okně v pokoji mám malé cibulky  a stálozelené (i když ty právě nemají ani jediný lísteček tak doufám, že to doženou).

519

Re: Zazimování hvězdníků

Tak myslíte, že je mám už nacpat do komory i s listy? Většinou mi začnou shazovat listy ještě na okně, uklízím je většinou se 2-3 zbývajícími, o které pustupně příjdou ve tmě.

520

Re: Zazimování hvězdníků

To neříkám, když je máš kde mít a můžeš čekat až listy zavadnou  , taky bych tolik nespěchala. Já je měla jen volně na dvorku , sice pod stříškou, ale když šla teplota tak dolů  bála jsem se těch mrazíků. Již jsme měli i -2C .

521

Re: Zazimování hvězdníků

To chápu, to bych taky schovávala. Nechám ještě tedy na okně.

522

Re: Zazimování hvězdníků

U nás zatím nemrzlo, nejníž se teploměr dostal na 4 stupně. Amky mám ještě na zasklené lodžii a pomalu jim začínají žloutnout listy. Tak uvidím, ale takhle brzo jsem je ještě k babičce nestěhovala.

523

Re: Zazimování hvězdníků

Já dřív když jsem je měla na zahradě pod textilií jsem je nosila domu vždycky k datu 15.10. Nyní se řídím podle počasí  a co se dá dělat  listy shazují až v komoře  v chladnu ale s jistotou v teplotě nad 5C. tma tam uúlně není ale hodně přítmí. Zimovala jsem tam vždycky  tak to jim asi docela vyhovuje.

524

Re: Zazimování hvězdníků

Taky mívám v komoře, teplota je to taky asi vyšší, ale kvetou mi a cibulky sílí. ab A taky tamnemám úplnou temnotu, je tam mikro okýnko, ale vede do druhého pokoje

525

Re: Zazimování hvězdníků

Také tam mám maličké okénko, ale vede do uličky mezi baráky. Ulička je tal necelý 1 metr široká. Světla tam moc nevniká, musím svítit  i za dne. Když hodně mrzlo kontrolovala jsem teplotu teploměrem . Když klesla ke +5 C nechávala jsem otevřené dveře do koupelny.  Nižší teplotu jsem nezaznamenala.

526

Re: Zazimování hvězdníků

Už několikrát bylo venku -2! Včera jsem začala uklízet amky z otevřeného balkónu. Odnosila jsem jich do sklepa asi stovku. Dnes budu pokračovat. Ve sklepě je taky jen malé okno, ale teplota v zimě bývá kolem 12 °C...
be  br

527

Re: Zazimování hvězdníků

Zatím mám v bytě na parapetu  jen tři květináče s H. aulicum, 1x křížence H. aulicum X H. papilium a letošní semenáčky v jednom květináči Germa x Misty. Ostatní jsou zatím na té zasklené lodžii a až budou hlásit příchod větších mrazů, tak je s manželem přestěhujem do místnosti rovnou na kovových regálech. Loni se mi to takto osvědčilo, jen doufám, že velké mrazy zatím nebudou příliš brzy.
ac  be  bl

528 Naposledy upravil: vosička (03-10-2018 12:14:47)

Re: Zazimování hvězdníků

Taky jsem zvažovala, jestli je mám na balkóně nechat ještě nějaký den. Ale při tom množství je to na pováženou. Krom toho tam ještě nějaké zůstaly. Vůbec nevím, jestli je dnes stihnu uklidit...
ab
A teď otázka:
H. papilio a A. belladonna..... kam s nimi na zimu?
Papilko přes léto trochu "stálo" a nyní vyrašily nové listy.
A. belladonna rašila zjara jako divá. Po přestěhování na balkón listy shodila docela a pořád spí.
Dík za radu.
  bn

529

Re: Zazimování hvězdníků

Belladona roste jenom v zimě v létě spinká, ale má radši chladnější prostředí. V teple začnou listy brzo usychat. Papilio také nechat růst přes zimu. U mě  v létě úplně zaschlo, dal jsem ho do sklepa odpočnout a nyní opět rostou nové listy, tak jsem ho vzal  domů na okenní parapet.

eda

530

Re: Zazimování hvězdníků

vosičko, stovku????? Kde to všechno máte? To si ani neumím přestavit! A kolik jich máte vy, jork, že stěhujete na regálech?

531

Re: Zazimování hvězdníků

No oproti Vosičce jsem troškař, ale s kříženci si myslím, že to bude něco přes stopadesát a stále přibývají. I tak bych to nestihla ze dne na den.

532 Naposledy upravil: jork123 (03-10-2018 19:42:00)

Re: Zazimování hvězdníků

http://img.janforman.com/th/IMG20181003170833l163.jpg http://img.janforman.com/th/IMG20181003170615ag81.jpg http://img.janforman.com/th/IMG201810031705364apw.jpg

533

Re: Zazimování hvězdníků

Edo, díky za radu. Už jsou papilka i belladonna v kuchyni na okně. Zde se skoro netopí, v zimě celkem málo. Okno je na SZ.
ay  bw  bf
Dnes jsem opět něco málo cibulí uklidila do sklepa. Přemýšlím, že tam letos prvně odstěhuju nejstarší semenáčky. Budu hlídat, jestli shodí listy nebo zůstanou zelené. Letošní zůstanou v bytě. S těmi mám ještě další plány.
br
Jork, šikovný stojan!!!
bf

534

Re: Zazimování hvězdníků

Vy teda máte sbírky!

535

Re: Zazimování hvězdníků

Edo, ještě doplňující otázku. Nečetla jsem příliš pozorně. To chladnější prostředí vyžaduje pouze belladonna nebo i papilko? Obojí jsem postavila na parapet na SZ a nevím, zda je to pro papilko dobře.  Díky předem za odpověď. ab

536

Re: Zazimování hvězdníků

Zdravim vosičko, Myslel jsem jen Beladonnu. Na parapetu pod kterým je radiator zpočátku roste pěkně ale brzo začínají zasychat konce listů a později celé listy. Tohle mám vyzkoušené, ale nevím co ještě potřebuje, nepodařilo se mě jí přívést ke květu. Papilio roste pěkně i na parapetu s radiatorem, s ním nejsou problémy. Někdy zlobí třásněnky asi mají rádi teplo. Papilio nechávám růst tak,  jak se samo zachová. Když odejdou listy, zalévám méně, spíše do misky a ani se nemusí nikám zvlášť umísťovat, stačí jen počkat a listy opět vyraší.

eda

537

Re: Zazimování hvězdníků

Edo, děkuji! Já jsem si to totiž původně vztáhla na oba druhy. Hned to napravím. Papilko jsem měla zjara, kdy kvetlo nepodařenými květy, na okně na jižní stranu. Už jsem se lekla, že jsem si ty květy poškodila právě tím. Jsem zvědavá, jestli mi papilka znovu vykvetou, snad ano. Belladonna by mohla alespoň pustit listy.
Ještě jednou díky!

538

Re: Zazimování hvězdníků

Tak jsem také pomalu začala se zazimováním, včera jsem uklidila botanické druhy a dva truhlíky se semenáčky, zbytek zatím ještě nechám na balkoně a obírám žluté listy ( žloutnou docela hodně rychle ) ještě na balkoně má poslední květ Luna a Evergreen až zaschne také ho už uklidím do bytu.

539

Re: Zazimování hvězdníků

Docela mě mrzí, že mám již kytičky ve sklepě. Ještě mohly být při tomto počasí venku na balkoně. Nojo, ale kdyby hrozil mrazík, tak nevím, jak bych takové množství odnosila v jednom tahu do sklepa (posilu nemaje). Snad mi to holky odpustí.
Dnes jsem zjistila, že vyhání lístky Amaryllis belladonna. Jsem nesmírně zvědavá, jestli se dobře olistí a hlavně jestli se předvede květem...
http://img.janforman.com/th/IMG5467dwaq.JPG

Původně jí byla vidět jen špička lístku. Trochu jsem jí pomohla.
http://img.janforman.com/th/IMG5466cedu.JPG

540

Re: Zazimování hvězdníků

Tak já jsem zahájila zimování tenhle víkend. K babičce pojedeme znovu až za 14 dní a to už jsem se bála, že by jim venku mohla být opravdu zima. Ale oproti vám jsem vážně žabař, vezla jsem dvě přepravky. ag